Aké sú to certifikované jazdené autá? Čo je dobré vedieť?

Aké sú to certifikované jazdené autá? Čo je dobré vedieť?

- in Nesmie vám ujsť
1973
Komentáre vypnuté na Aké sú to certifikované jazdené autá? Čo je dobré vedieť?

Kúpiť jazdené auto je výborná vec, avšak je veľmi dôležité rozhodnúť sa správne. Aby sa nestalo, že kúpite niečo, čo budete neskôr ľutovať, najmä kvôli ďalším investíciám. Prečo by ste mali pri kúpe nového auta vsadiť práve na certifikované jazdené auto?  

Prečo práve certifikované a jazdené?

Ak hovoríme o certifikovaných jazdených autách, znamená to, že tieto vozidlá boli prehliadnuté metodikou nezávislej organizácie Dekra (aktuálny stav všetkých komponentov vozidla sa porovnáva s vopred stanovenými požiadavkami, ktoré sú presne zadefinované v manuáli kontroly). Pri kúpe takéhoto auta teda máte garantované preverenie vozidla a jeho pôvod a okrem technických záležitostí vozidla sú kontrolované tiež doklady a celková história vozidla.

Aké sú to certifikované vozidlá?

Jednotlivé hodnotenie technického stavu vozidla sa realizuje na základe novodobých diagnostických prístrojov a pomocou metodiky, ktorá je uplatňovaná v celej Európe. V rámci tejto prehliadky sa hodnotí technický stav samotných skupín vozidla a nadobudnuté fakty sa porovnávajú s vopred stanovenými kritériami (tieto sú v metodike doslovne vymedzené). V rámci prehliadky sa robí kontrola všetkých agregátov (skupín a podskupín), obsah a pomer všetkých náplní vo vozidle, no tiež aj celá dokumentácia (doklady), ktoré sú k dispozícii k danému vozidlu. Namerané hodnoty a skutočnosti sa matematicky vyhodnocujú podľa vopred určených požiadaviek. Ak vyjde, že vozidlo spĺňa všetky vopred stanovené požiadavky, dostane certifikát, ktorý pozostáva z údajov o vozidle a percentuálnom hodnotení samotných skupín vozidla. Certifikát je zároveň aj protokolom o technickom stave vozidla. V súvislosti s daným certifikátom platí, že pomocou neho sa následne vyčísli cena vozidla moderným hodnotiacim softvérom (takto stanovená cena zodpovedá aktuálnej kvalite vozidla). V konečnom dôsledku to pre každého kupujúceho znamená, že za certifikované jazdené auto zaplatí skutočnú cenu a v cene dostane všetko, čo by malo vo vozidle byť.

Akú značku auta vybrať?

certifikovane-jazdene-auto-finalcd-skV rámci výberu konkrétnej značky sa môže zdať, že to bude problém. Vyberať treba precízne a poctivo. Vyčleňte si dostatok času na to, aby ste v konečnom dôsledku nemuseli rátať škody. Ak ste sa rozhodli pre certifikované jazdené vozidlo, predávané autorizovaným predajcom FINAL-CD, rozhodli ste sa určite správne.  Práve tieto vozidlá majú spomínanú pečať s označením certifikované jazdené vozidlá.

Čo sa kontroluje najčastejšie?

Samotná kontrola Dekra zahŕňa viacbodobú kontrolu parametrov vozidla. Spomenúť môžeme napríklad stav a opotrebenie interiéru vozidla, skoršie poškodenia karosérie, stav elektronických častí vozidla, stav motora a podvozku, tiež stav všetkých hlavných častí motora, prevádzkových kvapalín, bŕzd, prevodovky pneumatík, výfukového systému, skiel, bezpečnostných prvkov a ďalších dôležitých súčastí vozidla.

Ako rozlíšiť tieto vozidlá?

K tomu, aby bolo jednoduchšie identifikovať každé jedno certifikované jazdené vozidlo od necertifikovaného, využíva sa samolepka umiestnená na čelnom skle vozidla. Samotná nálepka obsahuje pečať spoločnosti Dekra.

Auto je jednoznačne dôležitou súčasťou nášho života. Ak práve potrebujete nejaké a neviete si rady pri jeho kúpe,  na stránke finalcd.sk nájdete odbornú pomoc či ponuku certifikovaných jazdených áut pre vás, vašu rodinu alebo biznis.

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.