Aká je správna starostlivosť o disky?

Aká je správna starostlivosť o disky?

- in Nesmie vám ujsť
1977
Komentáre vypnuté na Aká je správna starostlivosť o disky?

Vaše auto si zaslúži primeranú pozornosť a starostlivosť, disky nevynímajúc. Je potrebné si uvedomiť, že obzvlášť hliníkové disky s rôznymi povrchovými úpravami, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané, potrebujú pravidelnú kontrolu a údržbu.

Ako sa o disky starať a čo rozhodne nepodceniť? V prvom rade si je nevyhnutné uvedomiť, že starostlivosť o disky sa líši v závislosti od materiálu, z akého sú disky zhotovené.

Starostlivosť o klasické disky

Ak máte na aute štandardné disky striebornej farby, prípadne v matných odtieňoch bez leštených plôch, vedzte, že tieto typy diskov si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Zvyčajne postačí len bežná údržba, pričom základom je používať kvalitné čističe aj s obsahom chémie, prípadne pravidelne navštevovať autoumyváreň.

Hliníkové disky sú vysoko odolné, a tak ich môžete bez obáv používať celoročne.

Disky v špeciálnej úprave

Čo však s leštenými diskami,  v rôznych farebných odtieňoch? Tým rozhodne venujte zvýšenú pozornosť a adekvátnu starostlivosť. Leštené plochy sú totiž prekryté priehľadným lakom, tu sa teda čističe obsahujúce chemikálie neodporúčajú. Používajte výlučne čistiace prípravky s prírodnými zložkami, ideálna je teplá voda a dobrý autošampón, respektíve navštívte moderné autoumyvárne, kde vaše disky nepoškodia.

Lakované disky, ako aj chrómové disky či disky v rôznych farebných úpravách sú obzvlášť citlivé na posypovú soľ a rôzne chemikálie, ktoré sú najmä počas zimy na cestách a ľahko sa dostanú pod lak, kde vytvoria nepekné mapy.

Ako často umývať hliníkové disky?

Autoelektróny sa odporúča umývať pri každom umývaní vášho auta. Iba tak dokážete predísť škaredým škvrnám, ktoré spôsobuje brzdný prach. Ešte raz zdôrazňujeme, že pokiaľ ide o výber vhodných čistiacich prostriedkov, dôležité je najmä to, aby bol čistič ľahko umývateľný a nezanechával na povrchu disku škvrny ani fľaky.

Opatrne aj s drsnými handrami a prachovkami, ktoré môžu povrch hliníkových diskov poškriabať.

Na čistenie otvorov na skrutky pokojne použite aj staršiu zubnú kefku, ktorou sa poľahky a bez prípadných poškodení dostanete aj do drobných otvorov na disku.

Pre dôkladnú a dôslednú ochranu diskov, ako aj na ochranu pred nánosmi brzdného prachu sa odporúča naniesť na povrch hliníkových diskov nano technológiu, ktorú si môžete zakúpiť v predajniach s autopríslušenstvom, prípadne aspoň použite ochrannú leštiacu pastu. Tá sa používa na lak karosérie a aj jej tenká vrstva dokáže zabrániť nečistotám, aby sa na vašich elektrónoch neusádzali.

Venujte diskom na aute pozornosť, akú si zaslúžia. Odmenou vám bude ich dlhá životnosť a bezchybný vzhľad alu diskov.

 

Zdroj foto: Bigstockphoto.com

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.