5 situácií, počas ktorých využijete snehové reťaze

5 situácií, počas ktorých využijete snehové reťaze

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na 5 situácií, počas ktorých využijete snehové reťaze
5 situácií, počas ktorých využijete snehové reťaze

Január bol v horských oblastiach štedrý na snehovú nádielku. Motoristi žijúci v okolí hôr sa na túto situáciu už dávno pripravili a okrem zimných pneumatík majú po ruke snehové reťaze. Ostatní motoristi si myslia, že reťaze v nížinách nevyužijú. Sú na omyle, pretože snehové reťaze pomôžu aj mimo horských oblastí a dokonca mimo snehu. V ktorých situáciách sú snehové reťaze doplnkovou výbavou na nezaplatenie?

1. Horské územia a priesmyky

Snehové reťaze zvyšujú trakciu kolies, čo znamená, že sa bez problémov dostanete cez hlboký sneh a záveje. Šmyk vám nehrozí dokonca na ľade. Bez snehových reťazí sa v podobných situáciách nezaobídete ani keď jazdíte na terénnom vozidle.

2. Ujazdený sneh a ľadové cesty

Zľadovatené cesty a ujazdený sneh sú nástrahou v údoliach, kde ráno poriadne primrzne. Odhŕňači síce pracujú celú noc, ale do oblastí mimo hlavných ťahov sa dostanú až po vašom odchode do práce. Neobávajte sa reťaze použiť ani na ujazdenom snehu a ľade. Zimné pneumatiky vám na ľade nebudú stačiť a dostanete šmyk.

3. Zasypané vozidlo

Nájsť ráno zasypané vozidlo, na ktoré odhŕňače naložili poriadku kopu snehu, nie je nič príjemné. Sneh z karosérie odhrniete zmetákom. Ale čo so zamrznutým snehom v okolí auta? Niekedy ani veľké vozidlo nedokáže cez zamrznuté koľaje prejsť. Snehové reťaze opäť pomôžu.

4. Reťaze mimo snehu

Snehové reťaze sa mimo snehom pokrytej cesty na asfalte používať nemôžu. Ak ich nedáte z kolies dolu, poškodia sa disky a pneumatiky. Testy pneumatík pred takýmto spôsobom jazdy varujú. Jedinú výnimku máte, ak sa na ceste nachádza vrstva bahna. Bahno je rovnako šmykľavé ako sneh a reťaze si so zeminou na ceste hravo poradia. Reťaze namontujte na hnaciu nápravu aj počas jazdy v poli po výdatnom daždi, keď idete na chatu alebo poľovačku.

5. Na stavbách, na piesku

Nehoda nie je náhoda. Nehoda sa vám môže stať kdekoľvek, napríklad na stavbe. Piesok a jemný štrk sa v mnohých ohľadoch podobajú na sneh. Do sypkých materiálov kolesá bez reťazí zapadnú behom pár sekúnd. Snehové reťaze zvýšia trakciu kolies aj v tejto situácii. Preto využívajú reťaze šoféri ťažkej techniky.

 

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.