5 najčastejších prejavov vandalizmu na autách

5 najčastejších prejavov vandalizmu na autách

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na 5 najčastejších prejavov vandalizmu na autách
5 najčastejších prejavov vandalizmu na autách

Výrastkovia potulujúci sa po uliciach popíjajú alkohol, vykrikujú a strašia ľudí. Niekedy sa ich slovné výpady zmenia na ničenie všetkého, čo im príde pod ruku. Veľmi radi si zgustnú na vozidlách, ktoré sú odstavené na nestráženom parkovisku alebo popri ceste. Ktoré škody na autách spôsobia vandali najčastejšie?

1. Preliačiny

Na prvej priečke následkov vyčíňania vandalov sú preliačiny na karosérii auta. Vandalizmus v podobe preliačin vám príjemné ráno zmení na nočnú moru. Preliačiny vyzerajú neesteticky a znižujú cenu vozidla. Neostane vám nič iné, ako dať preliačinu opraviť. Dobrou správou je, že väčšina preliačin sa dá opraviť PDR metódou, ktorá je lacná a rýchla. Preliačiny sa nebrúsia a ani nevypĺňajú tmelom. Sú vytlačené zvnútra smerom von pomocou špeciálneho náradia. Lak nie je nutné obnoviť a vozidlo vyzerá ako nové.

2. Rozbité sklá

U vandalov je prejavom odvahy a hrdinstva narobiť čo najviac škody. Obľubujú rozbíjanie skiel a spätných zrkadiel. Výmena skla je finančne i časovo náročná. Podobne je na tom výmena spätných zrkadiel. Ak máte staršie vozidlo, snažte sa náhradné komponenty zohnať na vrakovisku.

3. Grafity

Nastriekať grafity na karosériu alebo sklá nie je umelecký prejav. Ide o vandalizmus na aute najhrubšieho zrna. Dobrá správa je, že grafity dokážete z karosérie i skiel vyčistiť aj sami. Šetrné, ale účinné prostriedky vyčistia farebné maľby a nezanechajú na laku stopy žiadneho poškodenia. Odstraňovač grafity na citlivé povrchy sa nanesie na poškodené miesto, nechá sa pôsobiť a handrou sa dočistí.

4. Poškriabanie skiel

Vandali maľby na autá nielen striekajú, ale ich tiež vyrezávajú do skiel. Poškriabané sklo nahnevá rovnako ako preliačina na karosérii. Odporúčame osloviť firmy, ktoré sa zaoberajú leštením a opravou sklených povrchov. Pomocou brúsenia a doleštenia je možné sklo dostať do stavu ako po vyjdení z výrobnej linky.

5. Prepichnutie pneumatík

Keď vandali dostanú chuť na ničenie, prepichnú pneumatiky autám na celom parkovisku. Zhodnotiť možnosť opravy prepichnutej pneumatiky dokážu len v pneuservise. Niektoré poškodenia je možné zalepiť. Ak vandali pneumatiky rozrezali, nezostane vám nič iné, ako kúpa nových pneumatík.

 

 

 

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už