5 krokov k výberu led rampy na auto

5 krokov k výberu led rampy na auto

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na 5 krokov k výberu led rampy na auto
5 krokov k výberu led rampy na auto

Led rampy sú úžitkovým príslušenstvom, ktoré sa inštaluje predovšetkým do pracovných automobilov a do off road vozidiel. Ide o svetelnú pomôcku zvyšujúcu bezpečnosť počas jazdy a práce. Vďaka led rampe sa predĺži čas, kedy môžete pracovať. Led rampy navyše vyzerajú na vozidlách perfektne a sú trendovým prvkom terénnych vozidiel.

1. Krytie diód a vodeodolnosť

Ak vyberáte led rampu na auto alebo majáky, ktoré budú umiestnené v exteriéri vozidla, musíte si overiť ich odolnosť. Odolnosť voči vode sa označuje IP krytím. IP krytie je tiež ochranou voči prachu a prieniku drobných znečistení do diód lámp. V prípade, že je led rampa na auto s krytím v hodnote IP68 odolá dlhodobému ponoreniu do vody. S takouto ochranou môžete s autom jazdiť cez potok i cez bahno.

2. Veľkosť a tvar led rampy

Pred výberom rampy si premyslite kam rampu namontujete. Dané miesto dobre premerajte a podľa rozmerov vyberte veľkosť led rampy. Najmenej výkonné sú led rampy s jedným radom diód. Naopak šesťradové rampy perfektne svietia do diaľky a tiež do strán. Svietivosť do strán závisí i od toho, aký tvar rampa má. Ohnuté rampy osvietia okolie v širšom uhle. Ak takéto osvietenie nepotrebujete, bude vás stačiť rovná rampa.

3. Možnosti napájania

Rampy nie sú ako predátory alebo majáky, ktoré sa dajú uchytiť na magnet. Keďže sú umiestnené vo vonkajšej časti vozidla, musia byť nainštalované pevne, aby odolali otrasom, nárazu a tiež poveternostným podmienkam. Menšie a slabšie rampy sa dajú napojiť s pomocou konektora do zapaľovača. Rampy s výkonom 12V je potrebné napojiť priamo na autobatériu. Overte si u predajcu či poskytuje k rampe káble. Praktické je, keď sa rampa ovláda na diaľku.

4. Homologizácia a certifikáty

Ak nechcete mať pri technickej alebo policajnej kontrole problémy, vždy sa informujte o homologizácii svetiel na našom trhu. Skontrolujte aj certifikáty bezpečnosti. Môže sa stať, že natrafíte na rampy bez homologizácie. Takéto rampy používajte len mimo vozoviek, v lese či na poli. Pred technickou kontrolou ich musíte demontovať.

5. Dizajn a farba svetla

Pre zvýšenie atraktivity vášho vozidla sa zamerajte na dizajn svetiel. Úlohu v tomto smere zohráva šírka a dĺžka rampy, jej tvar, počet diód a farba diód. Klasické sú biele led diódy, ale kúpiť sa dajú aj rampy s farebným svetlom, napríklad s oranžovým.

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.