Vákuum v automobilovom priemysle – ako ho efektívne využiť?

Vákuum v automobilovom priemysle – ako ho efektívne využiť?

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Vákuum v automobilovom priemysle – ako ho efektívne využiť?

Kto sa aspoň trochu pohybuje vo svete automobilov a spaľovacích motorov, veľmi dobre vie, ako dôležitý je podtlak. Vedeli ste však, že podtlak, teda vákuum, sa využíva nielen vo finálnych zariadeniach, ale už aj počas ich výroby?

Bez existencie vákua by sa zastavila prakticky každá linka v automobilovom priemysle. Možno sa pýtate, ako môže byť obyčajné vákuum tak kriticky dôležité… Jednoducho, keďže vo vákuu je výrazne nižší tlak ako v bežnom atmosférickom vzduchu, spôsobuje podtlak, teda akýsi vysávačový efekt. Vďaka nemu sa môžu napríklad vo výrobných linkách jednoducho prepravovať menšie, ale aj väčšie súčiastky. Rameno výrobnej linky sa priblíži napríklad plechovej doske, pomocou vákua ju prisaje a premiestni na iné miesto. Takýto spôsob prepravy súčiastok v rámci výrobných liniek automobilového priemyslu je rýchly, jednoduchý a šetrný ku dielom.

Na to, aby mohlo vákuum vôbec vzniknúť, sú potrebné vývevy. Práve tie sú srdcom všetkých výrobných zariadení využívajúcich podtlak. Výveva vyrába vákuum, ktoré môže mať rozličný tlak a hustotu, čím sa ovplyvňuje chod a účel daného zariadenia. Vývevy fungujú na rozličných princípoch, na základe ktorých rozlišujeme zobákové, grafitové, kvapalinokružné, skrutkové, piestové, Rootsove, či olejové rotačné vývevy. Ich účel však zďaleka nekončí len pri výrobných linkách a CNC strojoch.

Efektívne čistenie pomocou vákua?

V automobilovom priemysle zohráva čistota a suchosť jednotlivých komponentov a materiálov veľmi dôležitú úlohu. Čistenie môže prebehnúť rozličnými spôsobmi, no zbytky nečistôt a hlavne čistiacej kvapaliny je potrebné rýchlo odstrániť a súčiastku dokonale vysušiť, aby mohla byť použitá pri ďalších procesoch. Aj tu dobre poslúži vákuum, vývevy dokážu efektívne odsať všetku vlhkosť a nečistoty z povrchu súčiastok. V neposlednom rade treba spomenúť využitie vývev aj priamo pri opracovávaní súčiastok, napríklad pri vákuovom pokovovaní.

Vákuum má teda v automobilovom priemysle dôležitú úlohu a ak ho ešte nevyužívate, mali by ste rozhodne začať!

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.