Tipy pre majiteľov štvorkoliek

Tipy pre majiteľov štvorkoliek

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Tipy pre majiteľov štvorkoliek

Hovorí sa, že v každom dospelom mužovi drieme dieťa. To je iste jeden z dôvodov prečo majú muži radi autá či motorky, ktoré sú pre nich vlastne hračkou. Podobnou hračkou a veľkou túžbou mnohých pánov je kúpa štvorkolky. Ak ste sa práve stali šťastným majiteľom jednej z nich, iste vás bude zaujímať ako sa o ňu správne starať a kde s ňou jazdiť.

Kde sa dá zajazdiť so štvorkolkou

Pozor na predpisy

Štvorkolky, inak povedané quady, majú povolený vjazd všade tam, kde aj osobné vozidlá. K šoférovaniu štvorkolky, presne ako u auta, potrebujete vodičský preukaz typu B a šťastie pri hľadaní vhodnej dráhy na jazdenie. Pri troche snahy iste vo svojom okolí nájdete terén, ktorý preverí silu i rýchlosť vašej „malej“ hračky. Dávajte si však pozor, aby ste sa omylom v zápale jazdy nedostali na chránené prírodné územia. Jazda v chránenej oblasti vás môže vyjsť draho.

Umelo vybudované dráhy

Menej skúsení šoféri by mali zo začiatku dať prednosť dráhe v umelo vybudovanom offroad parku. Skúsenejší vodiči sa môžu vybrať za adrenalínovou jazdou na motokrosové dráhy. Naozaj adrenalínové dráhy s nádhernými prírodnými scenériami nájdete u našich českých susedov. Napríklad Outdoor park Bílek alebo Offroad park Dobřany. Tieto trasy sú zárukou zábavy, športového výkonu a relaxu na celý deň. V našich končinách nájdete jednu z dráh v blízkosti hlavného mesta v Čuňove, na východe je to areál Motorcity v Spišskej Novej Vsi a Žilinčania majú možnosť perfektnej jazdy pri obci Belá. Posledná menovaná trať sa skladá z viacerých okruhov, ktoré ponúkajú rôzne stupne náročnosti. Ak nie je štvorkolka ešte vo vašom vlastníctve, môžete si v Belej požičať väčšie i menšie modely.

Divoké trasy

Okrem vybudovaných dráh skúste pohľadať vo svojom okolí lesné cesty, staré vojenské cvičiská či bagroviská, ktoré vám taktiež dokážu priniesť naozajstný pôžitok z jazdy. So štvorkolkou môžete jazdiť aj po klasických cestách či diaľniciach. Samozrejme, že v tomto prípade si neužijete toľko zábavy ako pri prekonávaní výmoľov, kopcov, bariér zo spadnutých stromov alebo jám plných bahna.

Nezabudnite sa o štvorkolku starať

Pneumatiky sú základ

Každá jedna štvorkolka potrebuje pravidelnú údržbu. Starostlivosť je základom dlhej životnosti a bezpečnej jazdy. Kvalitné štvorkolky Can-Am majú stabilnú konštrukciu a sú opatrené pneumatikami, ktoré odolajú veľkým otrasom i ostrým skalám. Podobne ako u automobilov, aj u štvorkoliek nezabúdajte na údržbu kolies a pneumatík – na ich čistenie, impregnáciu a nahustenie na odporúčaný tlak. Hĺbka dezénu pneumatík by nemala klesnúť pod 4 mm. Pozorne si všímajte prípadné praskliny alebo trhliny, ktoré by mohli pri preskakovaní znamenať haváriu či nepríjemný pád. Pozornosť venujte technickej knižke, v ktorej sa dozviete ideálny tlak pneumatík. Priemerne sa jeho hodnota pohybuje od 0,3 do 0,8 barov. Ak sa chystáte jazdiť na spevnenej ceste, voľte vyšší tlak. Nižší tlak je vhodný na jazdu po lesnom teréne alebo pre úžitkové štvorkolky, ktoré sa používajú na ťahanie nákladu.

Všetko správne premazané

Dôležitá je taktiež kontrola kvapalín a olejov. V určených intervaloch vymieňajte motorový olej a nezabudnite ani na preverenie stavu prevodového oleja či chladiacej kvapaliny. Bez akumulátora sa vám nepodarí naštartovať. Hlavne v zimných mesiacoch nenechávajte batériu v štvorkolke, ak sa nechystáte dlhšiu dobu jazdiť. V neposlednom rade myslite na bezpečnosť. Dajte si preveriť brzdný systém a brzdovú kvapalinu. V horách vás môže rýchlo prekvapiť počasie, a preto udržujte v perfektnom stave aj všetky svetlá. Ak budete štvorkolku udržiavať čistú a v dobrom technickom stave, o to viac si užijete bez obáv každú jednu jazdu.

 

 

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.