Terénne pneumatiky na motocykel nie sú len o dezéne

Terénne pneumatiky na motocykel nie sú len o dezéne

- in Zaujímavosti
583
Komentáre vypnuté na Terénne pneumatiky na motocykel nie sú len o dezéne

Existuje hneď niekoľko parametrov, podľa ktorých je treba vyberať pneumatiky na motocykel, aby spĺňali náročné požiadavky na bezpečnosť a komfort pri jazde v teréne. Okrem správnych rozmerov, typu motocykla, preferovaného výrobcu a povrchu, na ktorom sa najčastejšie so strojom pohybujete, záleží napríklad aj na štýle jazdy a jazdcových skúsenostiach. Ak hľadáte terénne pneumatiky na motocykel, vyberajte starostlivo a podľa vašich vlastných potrieb.

Odborníci v oblasti pneumatík na motocykel radia vyberať terénne pneumatiky podľa odporúčania výrobcu, ktorý najlepšie vie, aké pneumatiky obstoja v teréne. Nie je ale pravidlom, že práve tento typ vám bude vyhovovať. Prejdite si preto všetky možnosti a rozhodnite sa okrem daných parametrov aj na základe vlastných preferencií.

Rozmery a označenie motocyklových pneumatík do terénu

Len čo máte jasno, aké rozmery motocyklových pneumatík sú vhodné na váš motocykel podľa odporúčania výrobcu, máte prvý východiskový bod, podľa ktorého budete vyberať. Aby ste mali istotu, že kupujete správne, a nemuseli sa spoliehať iba na predajcu, skontrolujte si všetko podľa čísiel a písmen na zakúpenej pneumatike. Pozor tiež na rozlíšenie predných a zadných pneumatík, ktoré by vždy malo byť uvedené v popise produktu.

  1. Typ motocykla

Podľa typu stroja sa dajú pneumatiky na motocykel rozdeliť do šiestich kategórií:

  • Skútre – konštruované na jazdu v meste s ohľadom na rôzne povrchy vozovky vrátane dlažbových kociek
  • Cestné – určené na jazdu na ceste a prekonávanie dlhých vzdialeností v rôznych poveternostných podmienkach
  • Športové – spĺňajúce náročné požiadavky na výkon, priľnavosť za sucha i mokra a odolnosť proti prehrievaniu
  • Pretekárske – vyrábané výhradne na jazdu na okruhu, kde sú vystavované extrémnemu tlaku
  • Športovo-turistické – vhodné ako do ľahkého terénu, tak aj na dlhú jazdu po ceste
  • Terénne (cross) – výkonné na rôznych typoch nespevneného povrchu a odolné proti mechanickému poškodeniu
Chcete vyraziť do terénu? Obujte na svoj motocykel poriadne pneumatiky!
Chcete vyraziť do terénu? Obujte na svoj motocykel poriadne pneumatiky!

Nároky na terénne pneumatiky na motocykle

Pri výbere pneumatík na motocykle do terénu je dôležitá odolnosť proti poškodeniu, ktorá je okrem iného zaistená aj rôznymi výstuhami bočníc. Podľa druhu povrchu, pre ktorý je pneumatika určená, je upravený aj tvar a hĺbka dezénu. Ujasnite si tiež, či sa potrebujete s motocyklom premiestňovať aj po vozovke. Nie všetky terénne pneumatiky na motocykel sú homologované na použitie na cestách!

Povrch a štýl jazdy

Máte radi stredne ťažký terén, užívate si jazdu na kamenitých chodníkoch, častejšie prekonávate blatisté alebo piesčité trasy? Každý povrch má svoje špecifiká a podľa toho si vyberajte aj terénne pneumatiky na motocykel. Na príklade pneumatík Pirelli v tabuľke pod produktom je vidno, že nie všetky motocyklové pneumatiky do terénu sú univerzálne ako typ Pirelli Scorpion MX Extra.

Výrobcovia pneumatík na motocykle

Jednou z najobľúbenejších značiek medzi terénnymi motocyklistami je Mitas. Výrobca poskytuje široký výber pneumatík na rôzne povrchy. V kvalite a výbere nezaostávajú však ani ďalšie svetoznáme mená, ako vyššie spomínané Pirelli, Metzeler, Bridgestone, Michelin, Dunlop alebo Heidenau.

Cena motocyklových pneumatík

Pre skutočného nadšenca do jazdy v teréne sú kvalita, vlastnosti a komfort pri jazde dôležitejšie, ako cena motocyklových pneumatík. V širokom výbere uvedených značiek a ešte viac typov pneumatík možno však zvážiť aj finančnú stránku a vybrať si cenovo prijateľný variant bez rizika zhoršenej kvality.

Stále váhate, aké terénne pneumatiky si vybrať? Obráťte sa na profesionálov z AZ pneu, ktorí vám ochotne poradia.

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli