Tepovanie vozidiel Zvolen a zimná údržba

Tepovanie vozidiel Zvolen a zimná údržba

- in Nesmie vám ujsť
1403
Komentáre vypnuté na Tepovanie vozidiel Zvolen a zimná údržba

Nasledujúce rady Vám pomôžu udržať vozidlo v sviežom stave počas celej zimy. Možno ste už kvôli prvým mrazom siahli po škrabke, aj pneumatiky máte vymenené (nezabudnite skontrolovať tlak), no poďme sa pozrieť na ďalšie nutné kroky a vybavenie.

 

Lavaggio sedile auto

Základom je poriadok

Zimné obdobie je charakteristické sychravým počasím, a preto si do vozidla nanosíte asi viac nečistôt, ako by ste chceli. Listy, konáre, blato, voda… Toto všetko môže v aute spôsobiť doslova katastrofu. Keď sa začnú nečistoty hromadiť v oblastiach, kadiaľ má voda prúdiť von, môže dôjsť k narušeniu tesnenia a vzniku korózie. V zime je preto obzvlášť dôležité precízne čistenie vozidiel. Okolie čelného skla je najproblematickejšie, pozor však aj na strešné okná a prahy. Obzvlášť nepríjemné je, ak sa Vám pod kapotou uhniezdia nejaké zvieratá. Pri motore je totiž teplo a môže ich to tam lákať. Nedovoľte to!

Stierače na zimu

Hmla, sneh a dážď budú počas zimy útočiť na Vašu viditeľnosť. Skontrolujte si preto stierače, ktoré majú vo väčšine prípadov asi ročnú životnosť. Netreba zabúdať, že stierače si budú musieť poradiť aj s abrazívnym materiálom, ktorý na čelné sklo nanesú pred Vami idúce vozidlá. Ťažká zmes zložená z posypového materiálu, brzdného prachu a snehovej kaše im dá zabrať. Gumičky stieračov budú mať naozaj čo robiť. V prípade, že je guma stvrdnutá a stieranie vynecháva, skúste ju zmäkčiť v alkohole. Pokiaľ nepomôže ani vymáčanie v koncentrovanom nemrznúcom prostriedku, výmenu viac neodkladajte.

Parkujete vonku? Pozor na akumulátor!

Zima kladie zvýšené nároky aj na batérie, a to najmä, ak  parkujete vonku. Nízke teploty sú pre akumulátor naozaj nemalou záťažou. Očistite kontakty, odstráňte zoxidované vrstvy a prekontrolujte dobíjanie. Ak sú mrazy príliš silné, pomôcť môže zohriatie batérie. Stačí, ak ju na niekoľko minút prenesiete do teplej miestnosti. Pokiaľ sa Vám ale niečo nezdá, určite ju vymeňte. Vybitá batéria vie totiž narobiť množstvo problémov. Skúsení vodiči tiež radia ponoriť akumulátor do teplej vody až po póly (ak nedokáže naštartovať motor), čím by ste mali zvýšiť jej výkon na krátky čas asi o 30 %.

Nemrznúca kvapalina

Keď sa počasie ochladí, prvou vecou, ktorú by ste mali vyriešiť, je zimná autokozmetika. Skontrolujte chladiacu kvapalinu a nezabudnite ani na to, že v nádržke ostrekovačov máte stále letnú zmes. Tá nie je na zimu vhodná. Neodporúča sa ani miešanie letnej a zimnej kvapaliny. Čo sa týka oleja, mali by ste zvážiť multi-viskózny variant na zimu.

Na záver by sme radi upozornili na zimnú výbavu. V našej krajine ju síce nenariaďuje žiaden zákon, ale určite sa oplatí mať v kufri metličku na sneh, reťaze, rozmrazovač, lopatku, no možno aj štartovacie káble. Keď už máte všetko pekne pripravené, môže to celé vyšperkovať tepovanie vozidiel. Chcete sa predsa cítiť nielen bezpečne, ale aj komfortne, nie? Tak smelo do toho.

 

FOTO:  ©photoiron/ Dollar Photo Club 

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už