Veľa dopravných nehôd je zapríčinených nepozornosťou alebo podceňovaním počasia. Najviac problematické je šoférovanie na zasneženej a zľadovatenej vozovke. Ťažký terén majú niekedy problém zvládnuť aj skúsení šoféri. Napriek tomu vás pred kolíziou môžu čiastočne ochrániť pravidlá, ktoré by ste mali hlavne v zimnom období dodržiavať.
Šťastie praje pripraveným
Pripravenosťou na rôzne nebezpečné situácie sa dá zabrániť mnohým život ohrozujúcim situáciám na ceste. Na škodu nie je investícia do školy šmyku. Kurzy šmyku sú skvelým a praktickým tipom na darček. Istotu v riadení vám dodá pocit, že poznáte svoje vozidlo dokonale, a tak isto dokonale ste ho pripravili na zimu. Pri dotyku s vozovkou sú najdôležitejšie pneumatiky, a preto sa nespoliehajte na najlacnejšie pneumatiky, ale investujte do kvality. Ak máte pneumatiky staršieho dáta, preverte ich dezén, poškodenie, pukliny alebo kamienky v stope dezénu. V prípade, že nájdete vážnejšie nedostatky, ihneď si kúpte nové zimné pneumatiky. Mnohí vodiči už doplatili na zbytočné šetrenie a v krízovej situácii by iste ocenili pomoc pneumatík, ktoré dobre držia na ceste i v zákrutách. V žiadnom prípade nejazdite po snehu na letných pneumatikách a dajte prednosť dvom sadám pred celoročnými. Zimné pneumatiky sú vyrábané z mäkšej zmesi ako letné, a preto aj pri nižších teplotách sú lepšie priľnavé k vozovke. Zároveň sú zimné pneumatiky prispôsobené na rýchlejší odvod vody z dezénu. Každý test zimných pneu potvrdil tieto vlastnosti a nutnosť využívania zimných pneumatík.
Nič nenechajte na náhodu
Byť predvídavý je spôsobom ako ochrániť seba i ostatných účastníkov cestnej premávky. Pred dlhšou cestou si overte predpoveď počasia a stav ciest. Najviac obozretní buďte na cestách, na ktorých je hlásený ujazdený a zamrznutý sneh. Takáto vozovka si vyžaduje naozaj dobré šoférske schopnosti, dodržiavanie predpisov, znižovanie rýchlosti v zákrutách a dostatočný odstup od ostatných vozidiel. Zároveň je potrebné vopred myslieť na brzdenie. Prudké brzdenie býva príčinou šmyku a havárie. Na snehu a ľade brzdite s citom či ľahkou nohou. Do kopca a z kopca využívajte silu motora. Brzdite pomocou prevodovky. Jazda do zasneženého kopca si vyžaduje väčšiu a konštantnú rýchlosť. Naopak z kopca je potrebné jazdiť na čo najnižší prevodový stupeň a brzdiť motorom. Rýchle brzdenie brzdou by mohlo zablokovať kolesá, ktoré stratia schopnosť priľnavosti. Ak zapadnete do snehu, budete ďakovať všetkým svätým, že máte v kufri vozidla ťažné lano, lopatu alebo vyslobodzovacie pásy. Myslite aj na to, aby ste mali v nádrži dostatok paliva a v aute malé občerstvenie. Nikdy neviete, kde a na ako dlho zostanete visieť v kolóne či uväznení v snehu.