Seat Ibiza – koncept Cupster bez strechy

Seat Ibiza – koncept Cupster bez strechy

- in Auto
962
Komentáre vypnuté na Seat Ibiza – koncept Cupster bez strechy

ibiza_cupsterVerili by ste tomu, že Seat Ibiza je na svete už 30 rokov? Svoju úctyhodnú účasť na automobilovom trhu si značka Seat pripomenula zaujímavým spôsobom. Seat Ibiza Cupster je koncept, ktorý je od klasickej Ibizy niečím odlišný už na prvý pohľad – nemá strechu.

Základom konceptu sa stala myšlienka akejsi „vzdušnosti“, ktorá má vodičovi umožniť vychutnať si pocit vo vetre vejúcich vlasov. Okrem chýbajúcej strechy je však Ibiza Cupster zaujímavá aj výškou čelného skla, ktoré akosi nemá štandardnú veľkosť, ale je menšie. A to výrazne. Nemusíte sa však obávať o bezpečnosť či ochranu, v Seate to vyriešili umiestnením sedačiek o 8 centimetrov nižšie.

Dizajnovo je Ibiza Cupster skutočne úchvatná a očarujúca, čo potvrdili mnohí kritici tohto inak relatívne nevýrazného modelu určeného skôr pre mladých ľudí bez rodiny. Ako šofér si môžete užiť kožený volant vyrobený tak, aby perfektne sadol do každých rúk. Upúta Vás taktiež aj čierne čalúnenie Alcantara, ktoré je veľmi výrazným dizajnovým prvkom. Dôvodom na Vašu pozornosť pri pohľade na vynovenú Ibizu môžu byť aj 18-palcové kolesá alebo oranžový lak, ktorý sa možno ešte k žiadnemu autu nehodil tak dokonale, ako práve ku konceptu Cupster. Ak by ste v Ibize Cupster chceli viesť ešte niekoho ďalšieho (okrem spolujazdca), musíme Vás sklamať. Vývojári tohto modelu uprednostnili skôr aerodynamické tunely pre dokonalú aerodynamiku, ako možnosť viesť ďalších troch ľudí v aute.

Pod kapotou tohto roadstera nájdete veľmi výkonný a silný 1,4-litrový turbobenzín TSI. Jeho najväčším pozitívom je 123 kW, čo predstavuje celkovo 180 koní. Krútiaci moment je 250 Nm a o preraďovanie sa stará perfektne fungujúca dvojstupňová prevodovka DSG.

Teraz však prichádza trpké sklamanie. Aspoň pre tých z Vás, ktorí ste sa do auta zapozerali a chceli ste si ho vyskúšať či kúpiť. Seat vyrobil tento koncept len na účely prezentácie výročia modelu Ibiza a neplánuje ho predávať. Aj keď je možné, že vyrobí v budúcnosti podobné auto, Cupster by sa podľa názorov mnohých odborníkov nemal dostať z koncernu do rúk klasickému zákazníkovi. Pozrieť si ho však budete môcť na rôznych výstavách či autosalónoch, kde sú koncepty automobiliek celkom bežným javom.

Zdroj: topgear.com

Foto: autoexpress.co.uk

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no