Poradca motoristu: Ako šetriť pneumatiky a palivo

Poradca motoristu: Ako šetriť pneumatiky a palivo

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Poradca motoristu: Ako šetriť pneumatiky a palivo
Poradca motoristu: Ako šetriť pneumatiky a palivoPoradca motoristu: Ako šetriť pneumatiky a palivo

Dobré pneumatiky poskytujú bezpečnosť na cestách a zohrávajú kľúčovú úlohu v efektivite spotreby paliva. Správna údržba a jazda môžu výrazne predĺžiť životnosť pneumatík a zároveň minimalizovať náklady na palivo. Riaďte sa našimi tipmi pre predĺženie životnosti pneumatík a zníženie spotreby.

Udržujte správny tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách by mal zodpovedať hodnotám uvedeným v návode na použitie vozidla alebo na nálepke na dverách vodiča. Príliš nízky alebo vysoký tlak môže spôsobiť nerovnomerné opotrebenie, zhoršenú priľnavosť, zvýšenú spotrebu paliva a poškodenie konštrukcie pneumatiky. Tlak v pneumatikách by ste mali kontrolovať aspoň raz mesačne a pred dlhšou cestou, a to za studena.

Vymeňte pneumatiky podľa ročného obdobia

Na jar včas prezujte na letné pneumatiky a na jeseň na zimné pneumatiky. Predĺžite tak životnosť pneumatík. Dôvodom sú teploty a zmesi používané pri výrobe letných a zimných pneumatík. Zimné pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú pri teplotách nad 7 °C v dôsledku mäkšej zmesi použitej na ich výrobu. Letné pneumatiky pod touto teplotou menia jazdné vlastnosti, ničia sa a predlžuje sa ich brzdná dráha.

Prehadzujte pneumatiky medzi nápravami

Občas prehoďte pneumatiky medzi nápravami, aby ste zabránili nerovnomernému zaťaženiu predných a zadných pneumatík. Ak vaše pneumatiky vykazujú rôzny stupeň opotrebovania, novšie pneumatiky by mali byť vždy na zadnej náprave. Tým sa zabezpečí lepšia stabilita a ovládateľnosť vozidla. V prípade prílišného opotrebenia radšej neriskujte a kúpte hoci aj lacné pneumatiky.

Kúpte kvalitné pneumatiky

Pri výbere nových pneumatík sa neriaďte len cenou, ale aj kvalitou a vlastnosťami pneumatík. Kvalitné pneumatiky vám poskytnú lepší výkon, bezpečnosť a komfort jazdy. Pri kúpe pneumatík si všímajte ich energetickú triedu, ktorá udáva, ako pneumatiky ovplyvňujú spotrebu paliva.

Jazdite šetrne a rozumne

Váš štýl jazdy má veľký vplyv na opotrebenie pneumatík a spotrebu paliva. Ak jazdíte agresívne, prudko zrýchľujete, brzdíte a zatáčate, pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú a zvyšuje sa aj spotreba paliva. Preto sa snažte jazdiť plynulo, predvídať situácie na ceste, dodržiavať bezpečnú vzdialenosť a prispôsobiť rýchlosť dopravným podmienkam.

Skladujte pneumatiky správne

Ak máte doma sadu pneumatík, ktorú nepoužívate, je potrebné ju skladovať správne, aby sa neznehodnotila. Pneumatiky by ste mali skladovať na suchom, chladnom a tmavom mieste, kde nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu, vlhkosti, teplu alebo chemikáliám. Pneumatiky uložte na seba alebo vedľa seba podľa toho, či sú na diskoch.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.