Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?

Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?
Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?

Počas zimných mesiacov sa klimatizácia v aute používa menej a v niektorých prípadov vôbec. To môže viesť k jej znehodnoteniu a zníženiu funkčnosti. S príchodom jari a teplejších dní je preto dôležité klimatizáciu skontrolovať a vyčistiť, aby ste sa v lete mohli tešiť z príjemného chladenia. Ako postupovať pri kontrole klimatizácie v aute?

Spustite klimatizáciu a skontrolujte jej funkčnosť

Prvým krokom pri údržbe klimatizácie je jej zapnutie a kontrola, či funguje správne. Venujte pozornosť nasledujúcim aspektom: Klimatizácia by mala produkovať studený vzduch. Ak je vzduch vlažný alebo teplý, môže to indikovať nízky tlak chladiacej zmesi alebo znečistený filter. Z klimatizácie by nemal vychádzať žiadny nepríjemný zápach. Ak áno, je predzvesťou plesne alebo baktérie v systéme. Klimatizácia by mala pracovať ticho. Neobvyklé zvuky môžu indikovať mechanický problém presne ako je tomu v prípade, keď zvláštny zvuk vydávajú letné pneumatiky.

Vymeňte peľový filter a klimatizáciu dezinfikujte

Peľový filter je dôležitou súčasťou klimatizačného systému, zachytáva prach, peľ a iné nečistoty. V priebehu zimy sa filter môže zaniesť, čo môže znížiť prietok vzduchu a zhoršiť funkčnosť klimatizácie. Odporúča sa preto filter vymeniť pred začiatkom letnej sezóny spolu s kontrolou, v akom stave sú strešné boxy Northline a iné príslušenstvo k autu.

Vlhké prostredie vo vnútri klimatizačného systému je ideálnym prostredím pre rast plesní a baktérií. Tieto mikroorganizmy spôsobujú nepríjemný zápach a zhoršujú kvalitu vzduchu v interiéri auta. Preto je dôležité klimatizáciu pravidelne dezinfikovať. Dezinfekciu môžete vykonať sami pomocou dezinfekčného spreja alebo navštívte servis, kde vám klimatizáciu vydezinfikujú profesionálne. Zároveň skontrolujú v akom stave sú pneumatiky kormoran.

Kontrola chladiacej zmesi a vyčistenie kondenzátora

Chladiaca zmes je kľúčovou súčasťou klimatizačného systému. V priebehu času z nej uniká tlak, čo vedie k zníženiu účinnosti klimatizácie. Odporúča sa preto nechať si skontrolovať tlak chladiacej zmesi v servise.

Kondenzátor je výmenník tepla, ktorý sa nachádza pred chladičom motora. Jeho úlohou je skondenzovať chladivo a odviesť teplo z klimatizačného systému. Kondenzátor sa postupne zanáša prachom, hmyzom a inými nečistotami, čo znižuje jeho účinnosť. Odporúča sa preto kondenzátor pravidelne čistiť.

Tip na záver: Pre optimálne fungovanie klimatizácie je dôležité používať ju aj v zime. Odporúča sa zapnúť klimatizáciu aspoň raz mesačne na 10-15 minút. Týmto spôsobom sa premazáva kompresor a predchádza sa jeho poškodeniu. Kontrolu tlaku chladiacej zmesi a čistenie kondenzátora je vhodné prenechať odborníkom v servise. Ak máte s klimatizáciou akékoľvek problémy, navštívte servis. V servise vám klimatizáciu skontrolujú a opravia.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli