Pneumatiky nie sú len kúsok gumy

Pneumatiky nie sú len kúsok gumy

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Pneumatiky nie sú len kúsok gumy
Pneumatiky nie sú len kúsok gumy

Nikdy nepríde nečakane, no napriek tomu sa tvárime prekvapene, keď nám zaklope na okná. Tak ako si vieme v chladnom počasí nasadiť čapice a šály, nezabúdajme ani na výmenu pneumatík. Ešte skôr, ako prídu prvé mrazy!

Vždy pripravení!

Nech sa nám do toho akokoľvek nechce, dušičkový čas je ideálny na výmenu pneumatík. Väčšina z nás sa teší z pracovného voľna, ktoré sa dá okrem nakupovania či prípravy záhrady na zimu stráviť aj starostlivosťou o auto. Než vyrazíte za svojou rodinou, je dobré auto vyčistiť zvonka i zvnútra, no keď už budete zahriati, prečo rovno neobrátiť pozornosť aj na pneumatiky? Prelom mesiacov október/november je ideálny na prezúvanie letných pneumatík na zimné. Už v novembri nás v niektorých oblastiach Slovenska môžu prekvapiť prvé mrazy a určite by sme nechceli ostať zaskočení a absolvovať cestu do práce na letných gumách. Vieme, že v lete sa dá celkom v pohode jazdiť na zimných, ale neplatí to naopak. Okrem toho, že môžete ohroziť seba a ostatných účastníkov premávky, v prípade nehody na zľadovatenom teréne by poisťovňa najskôr skúmala to, či ste mali prezuté gumy.

Zimné pneumatiky to zvládnu

Spomenuli sme, že v lete sa dá bez strachu jazdiť aj na zimných pneumatikách, dokonca nám za to ani nehrozí pokuta. Ak sa však pozrieme na zloženie letných a zimných pneumatík, výrobcovia udávajú rozdielne zloženie gumy. Kým v jednom prípade si má guma poradiť s rozohriatou vozovkou, v druhom zasa s mrazmi a vlhkosťou. Prímesi v zimných pneumatikách sú skrátka najvhodnejšie na mokrú, klzkú alebo zasneženú vozovku. Guma je mäkšia a obsahuje viac oxidu kremičitého, ktorý zabraňuje tvrdnutiu materiálu pri poklese teplôt. Odlišný je však aj dezén pneumatík. Ten na zimných sa dokáže oveľa lepšie zahryznúť do snehu a zabrániť šmyku.

Keď sa vám do prezúvania nechce, máte dve možnosti. Buď si zaobstaráte celoročné pneumatiky, alebo si vytvoríte zvyk s dostatočným predstihom sa nahlásiť do najbližšieho pneuservisu, kde vám pneumatiky včas vymenia. S prvou možnosťou je spojená nutnosť jazdiť po relatívne bezpečných cestách, bez väčšieho množstva snehu či ľadu. Postavme sa k výmene pneumatík zodpovedne a užime si cestovanie autom v každom období roka.

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.