Pri výbere väčšiny finančných či poistných produktov mnoho ľudí považuje práve cenu daného produktu za najdôležitejšie kritérium. Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) by ste však mali zohľadniť aj ostatné faktory. Aby ste sa v spleti ponúk posťovní nestratili, ponúkame vám päť užitočných rád na výber vhodného PZP.
Bežným pravidlom je, že väčšina z nás, keď si vyberá povinné zmluvné poistenie (PZP) v prvom rade rozhoduje pre produkt poisťovne s najnižšou cenou. V tomto prípade by ste však nemali podceniť ani rozsah poistného krytia, asistenčné služby či doplnkový servis, ktorý poistenie zahŕňa.
1) Kritériá pre výslednú cenu PZP
Poisťovne pred koncom kalendárneho roka upravujú ceny povinného zmluvného poistenia, pričom pri výpočte konečnej ceny za poistenie zohľadňujú viaceré kritériá. Patria sem napríklad:
- značka auta,
- výkon motora,
- ako aj vek a bydlisko klienta.
Medzi ďalšie kritéria, ktoré pri výpočte výslednej ceny niektoré poisťovne zohľadňujú, patrí aj profesia či región klienta. Určujúce je v tomto prípade aj obdobie, počas ktorého majiteľ vozidla nespôsobil škodu, pričom platí, že lacnejšie poistné platia majitelia vozidiel jazdiaci čo najdlhšie obdobie bez nehody.
Cena je, samozrejme, nižšia v prípade, ak ste majiteľom auta s nižším výkonom, hmotnosťou a objemom.
2) Najnižšia cena nemusí znamenať najvyššiu kvalitu
Na poistnom trhu existuje v rámci ponúk povinného zmluvného poistenia pomerne veľká konkurencia, vďaka ktorej si každý môže vybrať rozsah poistenia a doplnkové služby podľa svojich potrieb. Mnohé poisťovne vás síce môžu lákať na nižšiu cenu poistenia, no nízka cena nemusí vždy predstavovať garanciu kvality.
Nezriedka sa stáva, že niektoré poisťovne vám napríklad môžu tzv. vstupný bonus za tzv. “bezškodovosť” poskytovať len na určité krátke obdobie, po ktorej sa vám však poistná suma PZP môže významne zvýšiť. Zvýšenie ceny poistenia vás môže nepríjemne zaskočiť aj v ďalšom roku platnosti poistenia, napriek tomu, že ste v uplynulom období nemali žiadnu nehodu spojenú so škodovou udalosťou.
Z uvedeného dôvodu sa pred podpisom konkrétnej poistnej zmluvy určite pozorne oboznámte s jej základnými podmienkami, ktoré sa týkajú údajov o začiatku platnosti poistenia, možnostiach a formách jeho ukončenia, ako aj možností uplatnenia zliav či bonusov.
3) Skúmajte poistné krytie, zľavy a bonusy
Paušálne rovnakým pre všetky poisťovne na trhu je rozsah a výška základného krytia škôd PZP, čo upravuje zákon. Rozdiel v produktoch PZP jednotlivých poisťovní spočíva práve v ponuke ďalších doplnkových poistných služieb, bonusoch či pripoisteniach, ktoré rozširujú rozsah základného krytia. Treba pripomenúť, že poistenie PZP nepokrýva škodu, ktorá vznikla na vašom vozidle vaším zavinením, keďže na tento účel slúži havarijné poistenie (ktoré sa tiež oplatí, ako je možné sa dočítať aj napríklad tu).
Popri konečnej sume poistenia sa odporúčajú sledovať aj ostatné služby, ktoré sú v poistke zahrnuté. Konkrétne sa zamerajte na ponuku asistenčných služieb, výšku poskytovaných zliav a benefitov, ktoré poisťovne svojim novým, ale aj dlhoročným klientov poskytujú. Opýtajte sa na všetky možné zľavy, ktoré vám konkrétna poisťovňa môže poskytnúť v rámci svojho produktu zákonného poistenia.
Vo väčšine poisťovní si môžete napríklad uplatniť zľavu za bezškodový priebeh (potrebné zdokladovať) alebo za vernosť, keďže aj tento fakt je rozhodujúci pri výpočte konečnej ceny zákonného poistenia. Niektoré poisťovne ponúkajú rôzne výhody aj pre niektoré skupiny klientov, akými sú napríklad starobní či invalidní dôchodcovia, klienti iných spoločností a pod.
4) Preverte si rozsah asistenčných služieb
Mnohé z poisťovní automaticky ponúkajú aj asistenčné služby, ktoré určite oceníte v prípade, že nemáte uzatvorené už spomenuté havarijné poistenie. Asistenčné služby zastrešujú pomoc v prípade havárie alebo poruchy auta. Medzi jednotlivými poisťovňami však existujú značné rozdiely v rozsahu ich poskytovania.
Pri výbere rozsahu asistenčných služieb preto zvážte aj to, ktoré výkony poisťovňa len sprostredkuje a ktoré vám aj v určitej výške uhradí. Rozsah asistenčných služieb poskytovaných len na území Slovenska sa líši od tých, ktoré vám zabezpečia potrebnú pomoc aj v zahraničí.
5) Porovnajte si jednotlivé ponuky
Ak túžite porovnať ponuky jednotlivých poisťovní, využite výhody online porovnávania. Na mnohých webových stránkach a portáloch si môžete porovnať ceny PZP prostredníctvom porovnávacích kalkulačiek. Stačí, ak zadáte potrebné údaje, požadované kritériá s parametrami vášho vozidla a príslušná stránka vám veľmi rýchlo vygeneruje zoznam cenovo najvýhodnejších ponúk. Pred samotným vyhľadávaním si stanovte kritériá poistenia, ktoré sledujete – rozsah asistenčných služieb, zľavy a pod.
Keď nájdete produkt spĺňajúci vaše predstavy, samotné uzatvorenie poistenia bude hračka.
Foto: Pictures of Money, Flickr