Nezabúdajte na zabezpečenie auta proti krádeži. Napríklad imobilizérom

Nezabúdajte na zabezpečenie auta proti krádeži. Napríklad imobilizérom

- in Zaujímavosti
2679
Komentáre vypnuté na Nezabúdajte na zabezpečenie auta proti krádeži. Napríklad imobilizérom
car key to a German luxury car the key is lying on dark leather.

Osobné automobily predstavujú naozaj hodnotný majetok, ktorý je potrebné chrániť ako oko v hlave. Samozrejme, nie vždy si ten svoj môžeme nechať v garáži, kde je v maximálnom bezpečí pred špinavými rukami zlodejov. Zabezpečenie auta proti krádeži sa v dnešnej dobe preto stáva samozrejmosťou a nemalo by chýbať v žiadnom vozidle. Jedným z prvkov ochrany pred vykradnutím je aj imobilizér. Zoznámte sa s jeho prácou a porozmýšľajte nad jeho inštaláciou aj do vášho auta.

 

Imobilizér bol jedným z prvých doplnkov, ktoré sú určené na zamedzenie možnosti odcudzenia vozidla. Tento zabezpečovací systém zabraňuje chodu motora bez prítomnosti originálneho kľúča od auta blokádou jeho činnosti. Napríklad sa prerušuje vstrekovanie do motora, odpája sa spínacia skrinka či riadiaca jednotka motora, prípadne je ovplyvnených hneď viacero procesov naraz. Všetko v závislosti od konkrétneho modelu použitého imobilizéra.

Aké typy imobilizérov poznáme a ako prebieha ich aktivácia a deaktivácia?

Imobilizéry sa vo všeobecnosti rozdeľujú na dva základné druhy – kontaktné a bezkontaktné. Od ich typu sa následne odvíja aj aktivácia a deaktivácia tohto zabezpečenia auta proti krádeži.

 

Kontaktné imobilizéry obsahujú okrem samotného systému na blokovanie motora aj čítačku uloženú v interiéri vozidla a kľúčenku, ktorá by sa mala nosiť spoločne s kľúčmi od auta. Zapnutie imobilizéra sa zvyčajne uskutoční 60 sekúnd po vytiahnutí kľúča zo zapaľovania a vypnutie priložením kľúčenky k čítačke. Po príchode do vozidla a priložení kľúčenky čítačka identifikuje jedinečný kód a až potom umožní motor naštartovať. Kľúčenka zvyčajne obsahuje aj indikačnú diódu, ktorá popisuje stav imobilizéra. Ak je zapnutý, dióda bliká.

 

Bezkontaktné imobilizéry sú o niečo praktickejšie. Ich aktivácia a deaktivácia je totiž vždy plne automatická a bezkontaktná. Imobilizér sa sám uvedie do strážiaceho stavu, ak sa kľúčenka na jeho ovládanie vzdiali od auta na vzdialenosť približne 5 metrov. Vypne sa zas automaticky, a to po identifikácií prítomnosti kľúčenky v interiéri vozidla.

 

Zabezpečovací systém vo forme imobilizérov je aj napriek svojej dlhej histórií spoľahlivý a relatívne populárny. Možno aj vďaka cenovej dostupnosti, keďže kompletné riešenie aj s inštaláciou si dokážete zaobstarať už od 150 eur.

 

 

 

 

 

You may also like

Ako si vybrať správny motorový olej

Kvalitný motorový olej umožňuje predĺžiť životnosť motora automobilu