Motoristov čaká o pár dní výmena pneumatík. Viete, ako ich správne uskladniť?

Motoristov čaká o pár dní výmena pneumatík. Viete, ako ich správne uskladniť?

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Motoristov čaká o pár dní výmena pneumatík. Viete, ako ich správne uskladniť?
Motoristov čaká o pár dní výmena pneumatík. Viete, ako ich správne uskladniť?Motoristov čaká o pár dní výmena pneumatík. Viete, ako ich správne uskladniť?

Prezúvanie pneumatík je otravná, ale potrebná činnosť, ktorá zvyšuje bezpečnosť jazdy. Niektorí majitelia vozidiel prezúvajú v pohodlí garáže a iní sa obrátia na pneuservis. Obe skupiny motoristov musia následne riešiť otázku, kde uskladniť sezónne pneumatiky. My k tomu musíme dodať, že nestačí len nájsť miesto pre uskladnenie, ale je nutné pneumatiky správne uložiť.

Po výmene pneumatík ich nezabudnite očistiť

V prvom rade musíte po výmene pneumatík ich povrch riadne vyčistiť. Každá nečistota môže viesť k degradácii behúňa vplyvom pôsobenia látok, ktoré sa na pneumatike uchytili počas jazdy. Ani najlacnejšie pneumatiky nie sú tak lacné, aby ste riskovali ich znehodnotenie. Celú sezónu ste predsa jazdili po cestách, na ktorých sa nachádzali kamienky, zvyšky motorového oleja, prevádzkových kvapalín či soli. Po umytí zimné pneumatiky vysušte a skontrolujte stav ich povrchu. Venujte pozornosť každej praskline alebo asymetrickému ojazdeniu. Skontrolujte hĺbku dezénu. Čisté pneumatiky môžete následne uskladniť na vzduchu alebo zabalené v špeciálnych fóliách. Miesto pre uskladnenie pneumatík by malo byť suché a tmavé. Ideálna teplota je okolo 10 stupňov a v žiadnom prípade nesmiete pneumatiky vystaviť priamemu slnečnému žiareniu. Ak takéto miesto vo vašom dome nemáte, tak môžete využiť služby uskladnenia priamo v pneuservise alebo špeciálnych skladoch. Pneumatiky si označte, aby ste vedeli, ktoré boli na prednej a ktoré na zadnej náprave. Na ďalšiu sezónu ich nasaďte na vozidlo opačne.

Aké pneumatiky uskladňujete?

Pozor na to, aké pneumatiky na sezónu odkladáte. Nemyslíte tým ich značku alebo rozmery pneumatík, ale to, či ide len pneumatiky, alebo celé koleso (pneumatiky s ráfikmi).

Pneumatiky bez ráfika

Ak nevlastníte dve sady pneumatík na ráfikoch, tak vám po prezutí zostanú gumy, ktoré je nutné postaviť presne tak, ako na nich jazdíte. Je zrejmé, že takto postavené pneumatiky nemôžete nechať celé mesiace bez pohnutia. Mohlo by prísť k poškodeniu tej časti, ktorá je položená na zemi. Preto raz za mesiac pneumatiky mierne pootočte.

Pneumatiky s ráfikom

Pneumatiky s ráfikmi môžete uložiť na seba. Opäť platí pravidlo, že je nutné meniť poradie pneumatík, aby nedošlo k deformácii spodnej pneumatiky držiacej váhu ostatných troch. Takéto pneumatiky môžete aj zavesiť. Praktické sú rôzne stojany, ktoré slúžia na upevnenie pneumatík a nestoja veľa peňazí. Myslite na to, že správne uskladnenie pneumatík predĺži ich životnosť.

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli