Kupujete nové auto? Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie!

Kupujete nové auto? Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie!

- in Nesmie vám ujsť
1296
Komentáre vypnuté na Kupujete nové auto? Nezabudnite na povinné zmluvné poistenie!

S kúpou nového auta sa spája mnoho otravnej byrokracie. Je v tom však zahrnutá aj povinnosť, na ktorú sa oplatí myslieť. Jednak preto, že vás chráni a zároveň preto, že je daná zákonom. Reč je o povinnom zmluvnom poistení.

Prečo je povinné?

Povinnosť zmluvného poistenia je daná zákonom č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu. Takáto povinnosť sa týka každého, kto je držiteľom vozidla s evidenčným číslom, prípadne vlastní špeciálne vozidlo pohybujúce sa po cestných komunikáciách.

Čo pokrýva?

Povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje na škodu spôsobenú na zdraví inej osobe, škodu spôsobenú usmrtením, škodu na veci, náklady právneho konania či ušlý zisk. Napríklad, ak spôsobíte dopravnú nehodu, všetky náklady spojené s krytím spôsobenej škody iným za vás uhradí vaša poisťovňa. Vďaka nemu teda nemusíte vzniknuté škody platiť z vlastného vrecka. Samozrejme, len do výšky poistného krytia.

Sankcie za nepoistenie

Keďže ide o povinné poistenie, v prípade neuzatvorenia poistnej zmluvy porušíte zákon a hrozí vám pokuta. Finančný trest sa môže vyšplhať až do výšky 3.320 eur! Určite uznáte, že sa na túto povinnosť oplatí myslieť. Navyše, ak ho nemáte uzatvorené, môže vás to vyjsť aj drahšie. Ak zaviníte dopravnú nehodu, spôsobená škoda je vymáhaná od vás, čo môže byť omnoho vyššia suma. Neuzatvorenie poistky je risk, ktorý sa vám nemusí vyplatiť.

Ako si vybrať poisťovňu?

Od roku 2001, kedy stratila bývalá štátna poisťovňa monopol, ponúkajú povinné zmluvné poistenie komerčné poisťovne. Ak chcete uzatvoriť najvýhodnejšie poistenie, je nevyhnutné, aby ste si porovnali ponuky viacerých poisťovní. Neznamená to, že musíte chodiť od dverí k dverám alebo pracne obvolávať všetky poisťovne. V súčasnosti nájdete na internete jednoduché online kalkulačky, ktoré vám porovnajú ceny PZP za pár minút. Takáto kalkulačka vám určite ušetrí čas aj peniaze.

Ako môžem zmeniť poisťovňu?

Svoju poisťovňu môžete meniť každý rok. Nezabudnite však, že je s tým spojených viacero povinností. Pri zmene poisťovne nesmiete zabudnúť podať výpoveď vašej starej poisťovni, a to najneskôr 6 týždňov pred dovŕšením jedného roka od podpísania zmluvy. Výpoveď môžete podať písomne alebo osobne.

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli