Kolesá – na veľkosti záleží

Kolesá – na veľkosti záleží

- in Nesmie vám ujsť
1278
Komentáre vypnuté na Kolesá – na veľkosti záleží

Rozmer kolies je parameter, ktorý veľa vodičov nijako zásadne nerieši. Obujú to, čo je uvedené v technickom preukaze, a ak chcú auto vyšperkovať, siahnu po nízkoprofilových pneumatikách väčších rozmerov. Má ale rozmer kolies vplyv na jazdu?

Ak neberieme do úvahy, že na aute lepšie vyzerajú, tak najväčšou prednosťou veľkých kolies je ich lepšia ovládateľnosť. Veľmi často sa u veľkých rozmerov stretávame s nízkoprofilovými pneumatikami. Najmä pri vyšších rýchlostiach alebo v zákrutách sa taká pneumatika vďaka nízkemu profilu menej deformuje. Býva tiež spravidla širšia, takže lepšie drží na ceste.

Bohužiaľ je to ale na úkor hlučnosti a komfortu pri jazde. Práve preto, že je v kontakte s vozovkou väčšia plocha pneumatiky, zvyšuje sa aj hluk, spôsobený jazdou. Tým, že nízkoprofilová pneumatika menej pruží, nedokáže dostatočne eliminovať nerovnosti na vozovke (ktorých je na našich cestách veľa) a posádka tak môže cítiť väčší diskomfort ako u klasických pneumatík.

Poznať to môžete napríklad pri brzdení, keď sa spustí systém ABS. Mäkšie a poddajnejšie pneumatiky na hrboľoch toľko neodskakujú a brzdný účinok je tak väčší ako v prípade širokých nízkoprofilových pneumatík, ktoré viac plávajú po povrchu.

Pneumatiky menších rozmerov oproti tomu nie sú tak hlučné. Aj keď pozor, hluk nie je spôsobený len veľkosťou pneumatiky, ale tiež jej zložením. Vždy teda budú o niečo hlučnejšie zimné pneumatiky, a to kvôli použitiu mäkšej zmesi. Vyššiu hlučnosť môžete zaznamenať aj pri defekte, zvyšuje sa tiež s opotrebovaním pneumatík. V takom prípade sa obráťte na pneuservis, kde vám poruchu diagnostikujú.

Nízkoprofilové pneumatiky si veľa vodičov kupuje nielen kvôli jazdným vlastnostiam, ale tiež ako dizajnovú záležitosť. V takom prípade si väčšinou vyberú aj hliníkové disky (tzv. alu kolesá). Vyberať môžete zo širokej škály modelov, nezabúdajte ale na to, že kolesá môžu mať rôzny rozstup i šírku. Informácie hľadajte v technickom preukaze, prípadne vám poradí priamo predajca.

Veľkosť kolies síce nie je tým najdôležitejším kritériom pri výbere auta, ale môže ovplyvniť jazdné vlastnosti, komfort jazdy aj spotrebu paliva. A samozrejme platí priama úmera – čím väčšie kolesá máte, tým viac peňazí dáte ako za pneumatiky, tak za prezutie.

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.