Kúpili ste si strešný box? Osvojte si pravidlá jazdy s boxom na streche

Kúpili ste si strešný box? Osvojte si pravidlá jazdy s boxom na streche

- in Auto
0
Komentáre vypnuté na Kúpili ste si strešný box? Osvojte si pravidlá jazdy s boxom na streche
Kúpili ste si strešný box? Osvojte si pravidlá jazdy s boxom na strecheKúpili ste si strešný box? Osvojte si pravidlá jazdy s boxom na streche

Jednou vecou je vlastniť strešný box a druhou s ním vedieť manipulovať alebo jazdiť. Veľká záťaž na streche mení jazdné vlastnosti vozidla. Menej skúsený šofér môže mať počas jazdy s boxom problémy v zákrutách alebo pri silnom bočnom vetre. Dôležité je tiež vedieť, ako rozložiť náklad v boxe a ako ho pripevniť, aby bol v bezpečí. Nezanedbajte prípravu a pred prvou jazdou s boxom si naštudujete nasledujúce pravidlá.

Strešné boxy sú bezpečné, ale je nutné si vybrať správne

V prípade, že ste do strešného boxu investovali vyššiu čiastku, tak ste sa iste dostali k modelu, ktorý je odolný a jednoducho sa s ním manipuluje. Strešné boxy vyššej kategórie sú vyrobené z veľmi stabilného a pevného ABS plastu, ktorý odolá prípadnému ťuknutiu alebo celodennému praženiu silného slnka. Zároveň sú drahšie boxy zabezpečené centrálnym uzamykaním, ktoré je zárukou, že veci v boxe pri jazde nechtiac nevypadnú kvôli nedbalému uzavretiu.

Bezpečnosť jazdy ovplyvní veľkosť boxu

Nedajte sa zlákať veľkým objemom strešného boxu. Aj do menšieho, ale vyššieho sa dajú uložiť napríklad detské vozíky či zložený kočík. Dôležité je, aby ste si vybrali box, ktorý nebude v prednej či zadnej časti strechy prečnievať tak, že neuvidíte na vozovku alebo na semafory. V zadnej časti je prečnievanie boxu nepraktické aj kvôli otváraniu kufra. V extrémnych prípadoch by sa mohlo stať, že veľký náklad poškodí strechu a má tiež vplyv na opotrebenie pneumatík.  Samozrejme je nutné si uvedomiť, že každá záťaž znamená zvýšenú spotrebu paliva. Ak si k plne naloženému boxu prirátate napríklad váhu bicyklov, ktoré ste naložili na nosiče bicyklov na ťažné, tak ide o vskutku o žráča paliva.

Uložte veci do boxu správnym spôsobom

Pri prudkom brzdení sa môže náklad v boxe uvoľniť a dokonca preraziť stenu boxu. Preto náklad vo vnútri vždy pripevnite popruhmi. Uložte veci tak, aby najťažšie boli na dne v strede boxu. Okolo nich poukladajte ľahšie veci. Do niektorých boxov sa dajú dokúpiť aj priehradky, ktoré vám uľahčia orientáciu.

So strešným boxom na streche jazdite obozretne

Zákon neupravuje jazdu so strešným boxom, ale rozum káže, že jazdiť vo vysokej rýchlosti by bol hazard. Nielenže vás môže prekvapiť vietor, ale tiež platí pravidlo, že rýchlejšia jazda znamená vyššiu spotrebu. Ideálna rýchlosť s plne naloženým strešným boxom je okolo 90 km/h. Dávajte si pozor na otvorených priestranstvách a v zákrutách. Ovládanie vozidla a aj spotrebu viete ovplyvniť tým, že si kúpite strešný box aerodynamického tvaru.

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.