Hnevajú vás konektory káblov na vašom vozidle, ktoré neustále strácajú kontakt, sú pôvodcom chybových hlásení a spôsobujú nefunkčnosť senzorov a zariadení? Poradíme vám, čo robiť!
V dnešných moderných autách sú to práve konektory, káble a káblové koncovky, ktoré plnia najdôležitejšiu úlohu. Kým v minulosti sa väčšina automobilových komponentov ovládala čisto mechanicky, cez lanká a prevody, v dnešnej dobe sa už takmer o všetko stará elektronika. Spleť káblov, senzorov a motorčekov sa po niekoľkých rokoch stáva pôvodcom mnohých problémov. Za týmito ťažkosťami pritom väčšinou nestoja samotné motorčeky alebo senzory, ale práve kabeláž – najmä konektory a káblové koncovky.
Výrobcovia automobilov sa snažia šetriť, kde sa len dá, a to predovšetkým na komponentoch, ktoré sú pre bežného používateľa neviditeľné. Jedno z miest, kde sa šetrí, sú práve konektory. Tie automobilky poväčšine nakupujú od menej kvalitných čínskych výrobcov za extrémne nízke ceny. Keďže takéto konektory a káblové koncovky sú nepresne vyrábané, časom sa stávajú pôvodcom problémov. Rýchlo sa v nich vytvorí vôľa, ktorá sa začne prejavovať ako občasné výpadky spojenia, neskôr dospeje až k úplnému znefunkčneniu konektora. Keďže konektory sú často slabo chemicky ošetrené, začne sa na nich rýchlo vytvárať korózia, ktorá taktiež znemožní fungovanie spojenia.
Výsledok? Nekonečné chybové hlásenia a nefunkčnosť senzorov a motorčekov. Ak dôjde k porušeniu dôležitého konektora, takýto výpadok môže spôsobiť aj nebezpečnú situáciu na ceste. Preto, ak niektorý z vašich starých káblových konektorov v aute prestáva fungovať a rozhodli ste sa ho nahradiť novým, v prvom rade by ste sa mali zamerať na kvalitu.
Povrchová úprava je základ
V prvom rade by ste si mali všímať materiál, z ktorého je konektor vyrobený. Rôzne materiály vedú signál a elektrický prúd rôzne. Ak chcete zachovať správnu funkčnosť daného konektoru, mali by ste voliť materiál, ktorý bude zodpovedať daným požiadavkám. Ideálne je vyberať konektor z takého materiálu, z akého bol vyrobený aj pôvodný konektor z továrne.
Kovy bez povrchovej úpravy rýchlo podliehajú vonkajším vplyvom, dbajte preto, aby bol daný konektor povrchovo upravený, najčastejšie pocínovaním, poniklovaním, alebo postriebrením. Takáto povrchová úprava ochráni konektor a káblovú koncovku pred pôsobením vlhkosti a chemikálií.
Vyberte konektor s vhodnými parametrami
Medzi základné parametre, podľa ktorých sa vyberajú nové konektory a káblové koncovky, patrí spôsob elektrickej a mechanickej montáže, samotný typ konektora a typ fastonu. Ak vám tieto parametre veľa nehovoria, stačí sa pozrieť do e-shopu poľského predajcu kvalitných konektorov a káblových koncoviek TME, ktorý vo svojom produktovom portfóliu ponúka všetky typy konektorov a káblových koncoviek. Na jednom mieste si tak viete rýchlo jednotlivé typy porovnať a vybrať si taký, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám.