Dobrá správa pre ekológiu. Michelin sa chystá vyrábať pneumatiky z PET fliaš

Dobrá správa pre ekológiu. Michelin sa chystá vyrábať pneumatiky z PET fliaš

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Dobrá správa pre ekológiu. Michelin sa chystá vyrábať pneumatiky z PET fliaš
Dobrá správa pre ekológiu. Michelin sa chystá vyrábať pneumatiky z PET fliaš

Plastové fľaše sú obrovským ekologickým problémom. Vidieť televízne zábery z pláži, ktoré sú pokryté plastovým odpadom alebo zvieratá uhynuté kvôli znečisteniu je veľmi nepríjemné. Preto je veľmi dobrou správou, že výrobca pneumatík Michelin sa chystá vyrábať pneumatiky z použitých PET fliaš

Budú pneumatiky z PET fliaš realitou už čoskoro?

Kvalitné zimné alebo letné pneumatiky nie sú práve najlacnejšie. Preto je vítaná každá snaha o nové výrobné technológie a materiály, ktoré umožnia vyrábať pneumatiky ekonomicky i ekologicky výhodnejšie. Veľmi dobrou správou bola informácia, ktorá nedávno preletela svetom. Renomovaný výrobca pneumatík Michelin by mal začať s výrobou pneumatík z PET fliaš už o pár mesiacov a v roku 2030 by tieto pneumatiky mali tvoriť až 40 % ich výroby. Myslite na túto informáciu vždy, keď nehodíte fľaše do separovaného, ale zmesové odpadu.

Inovatívna technológia

Na výrobu pneumatík z PET fliaš využije francúzsky výrobca inovatívnu technológiu, ktorá využíva enzymatickú recykláciu. Ide vlastne o depolymerizáciu materiálov, z ktorých je PET fľaša vyrobená. Touto metódou vzniká polyester dostatočne tvrdý a odolný, aby mohol byť využívaný pri výrobe pneumatík. Pri pneumatikách z polyesteru vás už možno nebude musieť zaujímať tlak v pneumatikách. Samozrejme, že všetko bude závisieť od toho, ako sa vyjadria odborníci a aké výsledky poskytnú testy pneumatík. Jedno je však isté už dnes. Ak by sa naozaj začali vyrábať pneumatiky z PET fliaš, dokázali by sme ročne zužitkovať vyše 800 tisíc ton plastového odpadu.

Sľubná spolupráca

Na výrobe pneumatík z plastových fliaš sa bude spolupodieľať firma Carbios, a preto vyzerá celá myšlienka už dnes sľubne. Sám riaditeľ výskumu firmy Michelin sa vyjadril, že testy technických vlákien pre výrobu pneumatík už prebehli. Hi-tech technológia preukázala schopnosti výroby pneumatík z PET fliaš, ktoré budú identické s doposiaľ vyrábanými pneumatikami. Pneumatiky z plastu by mali byť naozaj odolné, stabilné a potešia aj dlhou životnosťou. Ďalšou dobrou správou je i to, že pneumatiky by mal Michelin vyrábať nielen z plastových fliaš, ale aj z odevného odpadu (polyesteru).

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli