Čo treba vedieť ohľadom domácej elektroinštalácie – dobre si naplánujte a oboznámte sa!

Čo treba vedieť ohľadom domácej elektroinštalácie – dobre si naplánujte a oboznámte sa!

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Čo treba vedieť ohľadom domácej elektroinštalácie – dobre si naplánujte a oboznámte sa!
Čo treba vedieť ohľadom domácej elektroinštalácie - dobre si naplánujte a oboznámte sa!

Hoci by ste zásahy do elektroinštalácie mali nechať na odborníkov, nájsť šikovného a poctivého remeselníka, ktorý vám navyše dobre poradí, nie je vôbec jednoduché. Dovoľte aby sme Vám poradili o základných pravidlách pre elektroinštalácie, vďaka ktorým si budete vedieť novú elektroinštaláciu alebo prípadnú rekonštrukciu dôkladne naplánovať a elektrikára pri jej realizácii usmerniť podľa vašich požiadaviek.

Pri novej elektroinštalácii je postup ukladania káblov viac-menej jasný – vo väčšine prípadov sa využívajú drážky v murive. Drážkovanie a vysekávanie však so sebou prináša obrovské množstvo prachu a neporiadku, čomu sa pri rekonštrukcii v byte pravdepodobne budete chcieť vyvarovať. Okrem toho, drážkovanie do betónu je náročnejšie než v prípade tehlovej steny.

Okrem drážkovania máte pri rekonštrukcii elektroinštalácie 2 možnosti:

Vysekanie drážok medzi panely – Vo zvislom spoji dvoch panelov, resp. v spojení panelovej steny a podlahy väčšinou nájdete dutinu, ktorá je zapracovaná iba vrstvou malty. Tú môžete vysekať veľmi jednoducho a do dutiny umiestniť káble.

Elektroinštalačné lišty – Samozrejme, klasické biele lišty nie sú príliš estetické, takže sa používajú iba vo výnimočných prípadoch. Niektorí výrobcovia však ponúkajú duté podlahové lišty, do ktorých sa zmestí niekoľko káblov. Lišty bývajú k dispozícii vo viacerých farebných vyhotoveniach, prípadne aj s imitáciou dreva. V sortimente niektorých výrobcov nájdete aj špeciálne inštalačné krabice na zásuvky, ktoré majú rovnakým dizajn ako lišty.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek postup, káble veďte vždy vodorovne alebo zvislo, nikdy nie šikmo. Ak budete chcieť do steny vŕtať, šikmo umiestnený kábel nebudete vedieť presne lokalizovať. Po inštalácii káblov by ste si mali zakresliť ich polohu na papier, čo vám prípadné vŕtanie alebo ich hľadanie v budúcnosti výrazne zjednoduší.

Dajte si pozor aj na použitú kabeláž, nie každý kábel je vhodný na inštaláciu pod omietku, resp. do dutých sadrokartónových priečok.

Pozor na špecifické priestory

V niektorých priestoroch ako napr. kúpeľňa, kuchyňa, umývacie priestory, priestor okolo bazéna alebo exteriérové priestory, platia pre elektroinštaláciu prísnejšie pravidlá ako pre ostatné priestory domu, resp. bytu.

Okolie umývadiel sa považuje za umývací priestor, kúpeľňa je zase rozdelená na niekoľko elektroinštalačných zón, do ktorých môžete umiestniť rôzne typy el. zariadení. Vypínače a zásuvky na 230 V musíte umiestniť aspoň 60 cm od vane. V kúpeľni by ste nemali zabudnúť ani na tzv. doplnkové ochranné pospájanie alebo na dlažbu položenú metódou leveling system.

Rozvodná skrinka

„Srdcom“ elektroinštalácie v byte či v dome je bytová rozvodnica (rozvodná skrinka). Do nej sa umiestňujú prístroje pre jednotlivé elektroinštalačné okruhy (ističe, prúdový chránič, zvodiče prepätia atď.). Tie sú uchytené na tzv. DIN lište, vďaka ktorej ich môžete nainštalovať jednoducho a bez skrutkovania či vŕtania, a mať ju poblíž pre prevíjanie elektromotorov.

Rozvodná skriňa sa obvykle umiestňuje pri vchodové dvere, mala by byť max. tak vysoko, aby ste na ňu dosiahli a v prípade potreby rýchlo vypli konkrétny istič. Pri jej výbere by ste mali myslieť na to, že v budúcnosti do nej možno budete chcieť pridať ďalšie prístroje. Vždy teda voľte o niečo väčšiu skrinku, než práve potrebujete.

Ističe chránia elektroinštaláciu pred nadprúdom a skratom, slúžia zároveň ako vypínače, ktorými môžete príslušný okruh odpojiť od napätia. Ak použijete jeden istič na všetky zásuvky, v prípade poruchy nebudete môcť používať ani 1 zásuvku, pokým poruchu neodstránite (to isté platí aj pre svetlá). Na ističoch sa teda neoplatí šetriť a vždy radšej rozdeľte byt, resp. dom na viacero okruhov max. po 2 – 3 miestnostiach.

Okrem ističov je v bytových a domových elektroinštaláciách povinný aj prúdový chránič. Musíte použiť aspoň 1 chránič pre všetky zásuvkové obvody a aspoň 1 samostatný chránič pre svetelné obvody.

 

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už