5 faktov o diskoch na auto, ktoré by ste mali poznať

5 faktov o diskoch na auto, ktoré by ste mali poznať

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na 5 faktov o diskoch na auto, ktoré by ste mali poznať
5 faktov o diskoch na auto, ktoré by ste mali poznať

Kolesá bez diskov vyzerajú ako ľudia bez topánok. Disky dodávajú vozidlám šmrnc a chránia kolesá i brzdový systém. Niektoré z diskov zlepšujú trakciu kolies a iné pomáhajú znižovať spotrebu. Tento malý doplnok k vozidlu dokáže úplne zmeniť vzhľad automobilu. Čo všetko o diskov viete? Pomôžeme vám rozšíriť vaše obzory a vedomosti vďaka 5 faktom o diskoch.

1. Ktoré disky na auto sú lacnejšie

Ak potrebujete nejaké to euro ušetriť, kúpte si kovové disky. Nevyzerajú síce tak dobre ako hliníkové, ale sú oveľa lacnejšie a odolnejšie. Disky vyrobené z ocele sa hodia na zimné pneumatiky, pretože v snehu vďaka váhe zvyšujú trakciu kolies. Oceľ je síce odolná a vydrží nárazy či odery, ale podlieha korózii. Znamená to, že aj o kovové disky je nutné sa starať a ošetrovať ich proti korodovaniu.

2. Ktoré disky na auto sú odolnejšie

V bode jedna sme spomínali, že oceľové disky vydržia naozaj veľa, ale korodujú. Je preto otázne či vám vydržia skutočne dlhšie ako hliníkové disky. Vďaka šetrnej jazde môžu disky z hliníka vydržať rovnaký čas ako oceľové. Veľký pozor si však dávajte na prudké nájazdy na obrubník a na rýchlu jazdu po posypanej ceste. Odrazy kamienkov vytvoria na disku ryhy. Pri väčšom náraze môžu tieto disky prasknúť. Kompromisom sú hybridné disky vyrobené z ocele so špeciálnym tvarovaním.

3. Ktoré disky kúpiť podľa rozmeru

Pri kúpte diskov si všímajte označenie pneumatík. Disky na auto sa kupujú podľa rozmeru pneumatík t.j. podľa šírky a priemeru. Dôležité je poznať i rozstupy a počet skrutiek. Ak nekupujete disky od autorizovaných predajcov, overte si ich homologizáciu a možnosti použitia snehových reťazí. Výhodou je kúpa diskov na auto z e-shopov, v ktorých si dokážete disky nakonfigurovať presne k vášmu vozidlu a kolesám.

4. Ktoré disky nekupovať

Disky na auto nikdy nekupujte z pochybných stránok zo zahraničia. Vždy si overte certifikáty diskov. Smerodajná je i cena, kedy veľmi lacné disky neveštia nič dobré. Ide zväčša o napodobeniny, ktoré prasknú pri malom náraze. Okrem toho nemusíte prejsť technickou kontrolou. Známe sú i prípady, kedy po nehode poisťovňa odmietla vyplatiť poistné krytie kvôli nehomologizovaným diskom.

5. Ktorým poškodeniam diskov sa dá predísť

Všetkým poškodeniam diskov je možné predísť vďaka starostlivosti a rozumnej jazde. Menšie škrabance na diskoch sú len estetický problém. Obozretní buďte, ak sa vám disky zdeformujú. V tomto prípade je nutné navštíviť servis a disky dať skontrolovať. Deformácia diskov by totiž mohla poškodiť pneumatiky. Pripravte sa však na to, že vo väčšine prípadov je oprava diskov finančne náročná a viac sa vám oplatí investovať do nových.

 

 

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no