Chcete ušetriť? 5 užitočných tipov, ako predĺžiť výdrž autobatérie

Chcete ušetriť? 5 užitočných tipov, ako predĺžiť výdrž autobatérie

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Chcete ušetriť? 5 užitočných tipov, ako predĺžiť výdrž autobatérie

Mechanika sa z našich životov pomaly vytráca. A aj časy, keď sa autá spoliehali hlavne na mechanické komponenty, sú už pomaly preč. Tie najmodernejšie modely áut sú až po okraj plné elektronických a elektrických komponentov. Svetlomety, klaksóny, AC, informačné systémy, vstrekovače paliva, ECU, štartovacie motory a všetky iné časti bežia na elektrinu, ktorá však potrebuje svoj zdroj.

Jediným zdrojom energie vo vašom aute na napájanie všetkých týchto početných komponentov je vaša autobatéria. Je teda nesmierne dôležitá a ak sa zhorší jej „zdravotný stav“, existuje 90 % šanca, že vaše auto nebude môcť naštartovať. Poďme sa teda pozrieť na niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu predĺžiť výdrž vašej autobatérie a udržať auto zdravé a funkčné.

Pravidelná preventívna prehliadka autobatérie je základ

Kúpili ste si do vozidla novú, lacnú a pritom kvalitnú autobatériu v Žiline? V tom prípad sa treba o jej dobrý stav do určitej miery aj starať. A čo iné je lepšie a lacnejšie, ak nie pravidelná údržba.

Batéria generuje elektrickú energiu pomocou nepretržitej chemickej reakcie v nej. Bežne používané vnútorné materiály sú olovo a kyselina. Prítomnosť kyseliny môže viesť k nazelenalým usadeninám, ktoré sa hromadia nad svorkami. Ide o koróziu a narúša to spojenie medzi batériou a svorkami. Ak sa nahromadí príliš veľa korózie, zničí vývody, po ktorých je potrebné vymeniť celú batériu.

Aby ste sa vyhli hromadeniu tejto korózie, jednoducho ju musíte pravidelne utierať. Ak je nahromadenej korózie príliš veľa, stačí na ňu naliať zmes jedlej sódy a vody, aby sa všetka korózia rozpustila. Potom zvyšky jednoducho utrite handričkou alebo špongiou. Nechajte potom svorky na chvíľu zaschnúť a naneste trochu vazelíny na ich ochranu pred koróziou. Toto je najefektívnejšie opatrenie, ktoré pomôže zachovať životnosť batérie vášho auta.

5 užitočných tipov, ako predĺžiť výdrž autobatérie

Uistite sa, že má batéria svoje miesto

Batéria by mala byť vždy pevne zaistená v mieste jej montáže. Ak sa trasie a tlačí v motorovom priestore, môže to viesť ku skratu. To môže spôsobiť nielen vybitie batérie, ale aj poškodenie elektroinštalácie auta. To by mohlo byť obzvlášť nebezpečné, ak ste v tom momente vo vnútri auta. Rovnaká logika platí aj pre konektorové káble. Ak nie sú správne pripojené, budú nasledovať tie isté problémy.

Odpojte ju, ak musí byť auto dlho zaparkované

Aj keď je vaše auto vypnuté, batéria sa vždy pomaly vybíja, pretože jej svorky sú prepojené a obvodová cesta je dokončená. Ak máte v úmysle odísť z mesta a nechať auto zaparkované na dlhší čas, najlepšie sa odporúča svorky batérie odpojiť. Toto inak pomalé vybíjanie bez používania auta skracuje životnosť vašej autobatérie. Okrem toho vám tiež ušetrí problémy s tým, že po návrate budete musieť tlačiť na štartovanie auta.

Sledujte hladinu vody

Autobatérie si na udržanie kyseliny vo vnútri vyžadujú destilovanú vodu. Po nepretržitej reakcii sa však táto voda po chvíli spotrebuje. Keď je hladina vody príliš nízka, kyselina sa koncentruje. To začne spôsobovať koróziu zvnútra, čo môže ovplyvniť životnosť batérie vášho auta. Preto každých pár týždňov sledujte hladinu vody v batérii a v prípade potreby ju doplňte.

Pozor na svetlá

Výkonnejšie svetlomety sú pri nepretržitej jazde na večernej a nočnej vozovke skutočne užitočné. Zvyčajne však majú iný výkon vo wattoch ako vaše bežné svetlomety. Batériu to opäť zaťažuje viac, ako skutočne zvládne. Pri ďalšom nákupe svetlometov sa preto uistite sa, že príkon je rovnaký. V prípade, že sa predsa len rozhodnete pre vyšší príkon svetiel auta alebo inej techniky, nezabudnite do vozidla nainštalovať zariadenie na zmiernenie nadmerného zaťaženia.

Zdroj obrázkov:

  1. Roman Zaiets/Shutterstock.com
  2. 13_Phunkod/Shutterstock.com

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už