Cestovanie dnes

Cestovanie dnes

- in Nesmie vám ujsť
1539
Komentáre vypnuté na Cestovanie dnes

Pri cestovaní sa stane všeličo. Krádež všetkých dokladov v hoteli plnom kamier a ochranky alebo úraz na pláži v strede turistického strediska. To však nie je cestovanie, a dovolenka v starom slova zmysle prestáva byť v obľube.

V móde, (nielen) medzi mladými, je namiesto dovolenkovania skutočne “cestovať”. Nie povaľovať sa na pláži, vysedávať v reštauráciách a pokukovať po ďalších dovolenkároch na večernej diskotéke v turistickom klube. Nie tráviť čas v gigantickom hotelovom komplexe, z ktorého človek za týždeň ani nevylezie, maximálne tak kúpiť do mesta suveníry alebo prešuchtať sa preslávenými múzeami, ktoré ho aj tak nezaujímajú, ale cudziu krajinu skutočne spoznať. Ochutnať, ovoňať, dotknúť sa jej, pocítiť ju na vlastnej koži. A čím dobrodružnejším spôsobom, tým lepšie. Ísť tam, kde sú domáci a robiť to, čo robia oni. Zoznámiť sa s nimi, spoznať ich názory, pochopiť myslenie, okúsiť ich spôsob života… Nie do preslávených, otrepaných miest, kde sa to turistami len tak hemží a kde je hlava na hlave, ale za exotikou a zážitkami, do štátov a oblastí, kde by tradičnejším typom ani nenapadlo, že by niekto chcel chodiť a ešte za to platiť.

Háčik je v tom, že aj takýto “cestovateľ” je svojim spôsobom turista, dovolenkár. Prišiel, pretože má voľno, pretože si predovšetkým chce užiť, pretože má peniaze. Na rozdiel od domácich, ktorí nikam na dovolenku nechodia… Preferuje aktívny odpočinok – surfuje, lozí po skalách, splavuje divoké rieky (zatiaľ čo domáci pracujú, aby mali na jedlo). A ak nie je skutočný dobrodruh ovládajúci exotické jazyky ako svoju rodnú reč, je to na ňom vidieť… To by mal mať každý cestovateľ na vedomí a mal by na to myslieť. Nemusí to znamenať, že skončí niekde napichnutý na rožni u kanibalov, ale minimálne sa môže vyhnúť mnohým nepríjemným problémom, ktoré neboli nevyhnutné.

Autorské právo: sifotography / 123RF Reklamní fotografie

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no