Bager a rýpadlo zvládnu aj zimu

Bager a rýpadlo zvládnu aj zimu

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Bager a rýpadlo zvládnu aj zimu

Majitelia stavebných strojov často uvažujú, či stroje zvládnu prezimovanie vonku, prípadne kam s nimi počas nepriaznivých studených mesiacov. Pre bagrovanie či využívanie rýpadla zima sama o sebe nie je prekážkou, no príležitostí na prácu je v chladných mesiacoch menej. Preto stojí za zváženie, zadovážiť si aj halu, kde cenný pomocník prezimuje. Mrazy a vlhko by bager zvládol, no určite nie bez ujmy. Tá sa však ukáže až časom. Preto je dobrá starostlivosť o stavebné stroje taká cenná.

Pre viacero strojov sa oplatia montované oceľové poľnohospodárske haly, ktoré majú dlhú životnosť a sú prakticky bezúdržbové. Sú typické pre poľnohospodárske stroje, no spokojne v nich zazimujete aj rýpadlo či pásový nakladač. Ideálne je mať priestor sektorovo podelený, s nehorľavými bezpečnostnými priečkami a oknami, ktoré zabezpečujú dostatočnú filtráciu vzduchu.

Na čo nezabudnúť pred zazimovaním?

Ešte predtým, ako sa rozlúčite so sezónou a zahájite zimný oddych sebe aj strojom, je nutné vybrať a skontrolovať batérie. Uložiť ich treba na teplé a suché miesto. Rovnako skontrolujte aj chladiacu zmes. Počas neaktívneho zimného obdobia by pomer chladiacej kvapaliny a vody mal byť 70:30. Stroj treba pred zimou poriadne vyčistiť a skontrolovať.

Čo v prípade, ak stroje cez zimu čiastočne používate?

Vtedy je starosť o ne znásobená. Musíte dbať o neustále čistenie strojov od snehu alebo ľadu, ktoré ich dlhodobo kazia.  Pravidelne kontrolujte aj stav podvozkov a či nezamŕza voda v mechanike. Sledujte z času na čas, či stroje nehrdzavejú, prípadne či niečo na nich neplesnivie. Aj pneumatiky dostávajú počas mrazov zabrať. Sú citlivé na zmeny teplôt a rýchlejšie starnú.

V prípade, že vás starostlivosť o stavebnú techniku odrádza, možným riešením je požičovňa stavebných strojov. Je to praktická možnosť zvlášť, ak stroj nepotrebujete dlhodobo, prípadne nemáte možnosť vytvoriť preň vhodné podmienky.

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.