Ako zvýšiť výkon motora auta bez poškodenia auta

Ako zvýšiť výkon motora auta bez poškodenia auta

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Ako zvýšiť výkon motora auta bez poškodenia auta
Ako zvýšiť výkon motora auta bez poškodenia auta

Mnoho motoristov uprednostňuje autá s výkonnými motormi. A nie je to ani tak láskou k rýchlej jazde, ako túžbou získať z vozidla najlepšiu dynamiku a zrýchlenie. Citlivá odozva plynového pedála pomáha vodičom ako pri manévrovaní v mestských oblastiach, tak aj pri predbiehaní iných áut na diaľnici. A zvýšenie továrenskej kapacity vášho „železného koňa“ je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá. Aby ste to dosiahli, musíte mať určité vybavenie a základné zručnosti. A ak sa vyskytnú nejaké ťažkosti, problém môžete vždy vyriešiť kontaktovaním príslušných špecialistov o pomoc.

Znížené mechanické straty

Žiadna pohonná jednotka nebude schopná odhaliť svoj plný výkonový potenciál, ak sa časť energie vynaloží na odolávanie mechanickým stratám. Prirodzene, tento faktor nebude možné úplne vyrovnať, ale je celkom možné ho znížiť.

V tomto smere začali poprední výrobcovia automobilov pri konštrukcii motora používať komponenty vyrobené z ľahkých zliatin pri zachovaní pôvodných celkových parametrov. Takéto náhradné diely sa často predávajú na tematických stránkach. Po nainštalovaní ľahších piestov a ojníc vyžaduje motor menej úsilia na ich roztočenie. Ak máte základné zručnosti na úpravu auta, nebude ťažké zvýšiť výkon motora vlastnými rukami. Môžete napríklad použiť ľahký zotrvačník a získať z neho až o 3-5% viac výkonu.

To isté platí pre kované piesty, ktoré sú ľahšie a odolnejšie. Ale keďže táto metóda neposkytuje vážne zvýšenie výkonových charakteristík a dynamiky zrýchlenia, používa sa ako doplnok k všeobecnému súboru opatrení.

Dôležité je aj zníženie trecej sily mechanických častí, na čo je potrebné použiť kvalitný motorový olej s príslušnými prísadami. Ich použitie umožňuje vytvoriť špeciálnu vrstvu, ktorá eliminuje mikropoškodenia na povrchu kovových komponentov.

Zvýšenie objemu paliva spáleného vo valcoch

Nie je žiadnym tajomstvom, že energia produkovaná spaľovacím motorom vzniká pri spaľovaní paliva. V súlade s tým, čím viac sa dostane do komory, tým výkonnejšia bude jednotka. Okrem toho je dôležité zabezpečiť ideálne podmienky pre úplné spálenie zmesi paliva a vzduchu s optimálnou účinnosťou. Dá sa to urobiť takto:

  • Zdvihnite prívod paliva bez toho, aby ste ohrozili pomer prebytočného vzduchu;
  • Zvýšte kompresný tlak zmesi, berúc do úvahy detonačné charakteristiky benzínu;
  • Zvýšte objem pomocou väčších valcov.

Každá možnosť si vyžaduje podrobnejšie zváženie. Na zvýšenie spotreby a tým aj na zvýšenie výkonu stačí kúpiť palivo s vyšším oktánovým číslom.

Ďalším efektívnym spôsobom je chiptuning. Metódu často praktizujú zamestnanci autoservisu, ide však o zásahy do továrenského nastavenia a znižuje životnosť motora.

Aby sa zvýšil prívod kyslíka, musí byť nainštalovaný vzduchový filter s nulovým odporom. Takáto súčiastka má však nižšie filtračné schopnosti, čo sa negatívne prejaví na životnosti motora opotrebením trecích častí cestným prachom.

Môžete tiež použiť turbodúchadlo, ktoré vám umožní získať až 30-50% nárast výkonu. Prirodzene, takýto detail nie je lacný, pretože bude potrebná dodatočná modernizácia chladiaceho systému.

Ak je auto štandardne preplňované turbodúchadlom, môžete získať ešte viac „koní“ inštaláciou výkonnejšej jednotky. Takéto manipulácie však nevyhnutne skrátia životnosť motora.

Zrýchlenie výfukových emisií

Ak sa pýtate, ako zvýšiť výkon napríklad 8-valcového motora, musíte výfukovému systému venovať náležitú pozornosť. Čím kvalitnejší výfukový systém, tým lepšie zmes vzduchu a paliva plní valce.

Medzi efektívne možnosti riešenia tohto problému možno považovať najmä inštaláciu nového kolektora. Metóda dáva nevýznamné výsledky a zahŕňa inštaláciu takzvaného “pavúka” namiesto štandardnej časti. Zvyšuje sa tak krútiaci moment pri všetkých rýchlostiach.

 

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no