Ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky

Ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky

- in Nesmie vám ujsť
164
Komentáre vypnuté na Ako vybrať tie najlepšie zimné pneumatiky

Výber nových pneumatík môže byť pre niektorých motoristov doslova vedou. Dôvodom je, že každé jedno vozidlo je úplne iné a tak isto aj každý jeden vodič sa na ceste správa úplne inak. Pri kúpe sa treba riadiť odporúčaniami, ale aj základnými pravidlami. Len tak si dokážete zaobstarať pneumatiky, ktoré vám dokonale sadnú.

Hodnotiace štítky nepovedia všetko…

Môže sa zdať, že dobré zimné pneumatiky si dokážete vybrať na základe hodnotiacich štítkov, ktoré znázorňujú základné hodnoty. Odborníci však tvrdia, že štítok obsahuje len 3 základné parametre, no nezávislé odborné testy pneumatík vám pomôžu pri výbere omnoho viac. Tie totiž hodnotia až 15 kritérií ako je napríklad ovládateľnosť, bočná stabilita alebo stabilita vo vysokých rýchlostiach. Na štítku tiež nie sú znázornené informácie o bezpečnostných parametroch ako je napríklad aquaplaning pri zatáčaní a na rovine. Tento štítok môžeme považovať za svetlo pri výbere nových pneumatík, no spoliehať by ste sa na neho určite nemali. Ďalšie potrebné informácie je dobré zisťovať priamo od predajcu alebo zo spomínaných testov.  Štítkovanie sa zaviedlo najmä preto, že sa ľudia pri kúpe rozhodujú hlavne podľa ceny. Cieľom je, aby si motoristi uvedomili, že najlacnejšie pneumatiky nikdy nebudú mať vlastnosti rovnaké ako tie vysokovýkonné .

Čo všetko sledovať okrem štítku?

Okrem štítku by každého jedného motoristu malo zaujímať, či má nová pneumatika dobrý kontakt s vozovkou a to za hocijakých podmienok. Dôležitým parametrom sú aj dostatočné odvodové kanáliky, aby vedelo auto odolať prípadnému aquaplaningu. Sledovať však treba nielen jazdné vlastnosti v ťažkých podmienkach, ale aj v suchých. Vodičov by mala zaujímať napríklad dĺžka brzdnej dráhy, ktorá je základom pre bezpečnosť. Tí, ktorí sa rozhodujú aj na základe komfortu by sa mali zamerať na hlučnosť alebo valivý odpor. V neposlednom rade je veľmi dôležitá aj veľkosť pneumatík, ktoré môžete na auto obuť.

V praxi platí, že čím je pneumatika vyššia, tým je jazda pohodlnejšia a auto dokáže lepšie tlmiť rôzne nárazy. Jednoducho povedané, čím je číslo profilu väčšie, tým je pneumatika bezpečnejšia a jazda komfortnejšia. V prípade dezénu pri zimných pneumatikách je lepší ten symetrický. Dokáže kašu a vodu prerážať nielen lepšie, ale aj rýchlejšie. Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre asymetrické, tie dosahujú vyšší výkon, majú lepšie vlastnosti vo veľkých zákrutách a sú tichšie. Sledovať nie je dobré len cenu a značku pneumatiky, ale najmä bezpečnostné vlastnosti. Pneumatiky sú jediná vec, ktorá v skutočnosti spája auto s cestou a preto by mala byť bezpečnosť na prvom mieste.

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no