GPS navigácia a kamery do auta so skvelými doplnkami, ktoré zvyšujú bezpečnosť pri jazde. Navigácia vás jednoducho prevedie z bodu A do bodu B, a to úplne bez stresu. Kamera do auta vám pomôže rýchlo vyriešiť dopravnú nehodu. Poďme si vysvetliť, na základe čoho treba tieto zariadenia vyberať.
Ako vybrať navigáciu?
GPS navigácia sa skladá z prijímača globálneho polohového systému (GPS), ktorý zachytáva satelitné signály, vďaka čomu dokáže určovať vašu presnú polohu. Obrazovka navigácie zobrazuje mapy a pokyny k trase. Reproduktor slúži na slovné pokyny, vďaka ktorým sa môžete plne venovať jazde bez toho, aby ste sa museli pozerať do navigácie. Už sme si vysvetlili jednotlivé časti navigácie a ich využitie, podľa čoho ju však vyberať?
Vaše potreby
Pred kúpou navigácie do auta porozmýšľajte, na aké účely budete zariadenie využívať. Ak navigáciu plánujete použiť iba počas cesty na rodinnú dovolenku, postačí vám aj lacnejšia verzia. V prípade, že cestujete často, si vyberte kvalitnejší model s rozšírenými funkciami.
Veľkosť a rozlíšenie obrazovky
Pri nákupe navigácie v obchode je dobré si skontrolovať veľkosť a rozlíšenie displeja. Skúste sa na obrazovku pozrieť z miernej vzdialenosti. Ak vám obrazovka namáha oči, rozhliadnite sa po modeli s väčšou obrazovkou a vyšším rozlíšením.
Používateľská prívetivosť
Zvažujte kúpu navigácie, ktorá sa čo najlepšie prispôsobí vašim potrebám. Medzi funkcie, ktoré môžu uľahčiť používanie, patrí párovanie navigácie s mobilným telefónom alebo funkcia handsfree. Niektoré modely ponúkajú možnosť prehrávania hudby alebo prezerania obrázkov.
Ako vybrať autokameru?
Autokamera je malá kamera, ktorá zaznamenáva dianie na ceste pred vami alebo za vami. Pri dopravnej nehode dokáže zachytiť dôležité informácie o vinníkovi, ktoré vám pomôžu rýchlo vyriešiť situáciu.
Senzory
Kľúčovým faktorom pri výbere autokamery sú obrazové senzory. U autokamier rozlišujeme CCD senzory a CMOS senzory. CCD senzory sú citlivejšie na svetlo a poskytujú lepšiu kvalitu zobrazenia v zhoršených svetelných podmienkach. CMOS senzory sú lacnejšie a menej citlivé na svetlo.
Rozlíšenie
Rozlíšenie určuje kvalitu nahraného záznamu. Vyberajte si autokamery s vysokým rozlíšením, ktoré sú zárukou ostrého videa. Čím vyššie rozlíšenie má kamera, tým menšie detaily dokážete zo záznamu vyčítať.
Pozorovací uhol
Pozorovací uhol predstavuje šírku záznamu (cesty pred vami alebo za vami), ktorú autokamera zaznamenáva. Uhol záberu palubnej kamery by mal byť minimálne 120 stupňov. Zariadenia s nižším uhlom záberu