Spôsoby, ako predĺžiť životnosť odpruženia auta

Spôsoby, ako predĺžiť životnosť odpruženia auta

- in Auto, Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Spôsoby, ako predĺžiť životnosť odpruženia auta
Spôsoby, ako predĺžiť životnosť odpruženia auta.

Aj na slovenských cestách môže podvozok auta slúžiť pomerne dlho, ak sa rozumne používa. Vodič síce nemôže opraviť výtlky na cestách, ale je celkom schopný predĺžiť životnosť odpruženia svojimi správnymi činnosťami. Poďme ich analyzovať podrobnejšie.

 

Opatrná jazda

Napriek všetkým úspechom automobilových „autopilotov“ má v aute stále posledné slovo vodič. Správne jazdné úkony predlžujú životnosť zariadenia a nesprávne približujú opravy. Pre podvozok je určujúcim faktorom jazdný štýl.

Dobrý inštruktor na prvej hodine v autoškole vysvetľuje začiatočníkom: „Nevbehnite do diery so stlačenou brzdou!“ Stlačením brzdy posunieme váhu auta dopredu. Predné pružiny sú stlačené a celé odpruženie je napnuté. Náhla jama v tomto momente je pre podvozok úder, na ktorý nie je vôbec pripravený. Prepichnuté pneumatiky, ohnuté tyče tlmičov a prepálené guľové čapy sú typickým výsledkom takéhoto prekonávania prekážok, pretože stlačené odpruženie ich jednoducho nedokáže zvládnuť.

Pri akcelerácii sa obraz zrkadlí: predné odpruženie je nezaťažené, ale zadná časť je namáhaná. Správnou technikou jazdy na veľkých nerovnostiach je teda dojazd: musíte spomaliť vopred a zrýchliť až vtedy, keď obe nápravy auta prejdú nerovnosti.

Ďalšou skúškou pevnosti pruženia sú nárazy na priečnu nerovnosť (spomaľovací prah, napojenie novej asfaltovej vrstvy, železničné priecestie) v pravom uhle. Ak obe predné kolesá narazia na prekážku naraz, odpruženie to bude mať náročné. Takéto prekážky je lepšie prekonávať mierne pod uhlom (ideálne – diagonálne), aby sa striedali údery na pravé a ľavé koleso – potom bude pruženie na každej strane fungovať tak, ako má.

Odpruženie si tiež vyžaduje starostlivosť v zime, rovnako ako motor sa musí zahriať. V chladnom počasí musíte začať cestu pomaly a opatrne prekonávať hrbole na ceste.

 

Dôkladné umytie dna

Nečistota na ceste je dôležitým faktorom pri opotrebovaní odpruženia. Po prvé, nečistoty sa prichytávajú na tlmiče a zhoršujú odvod tepla, čím sa znižuje ich životnosť. Ale hlavná vec je, že jemné nečistoty fungujú ako brúsny papier. Netreba zabúdať ani na soľ a cestnú chémiu, ktorá sa na našich cestách vyskytuje minimálne štvrť roka. Hojne sa hromadia na prvkoch podvozku, oslabujú gumené časti a spôsobujú koróziu kovových.

Očistenie pruženia od nečistôt a soli nie je jednoduché, pretože pri bežnom umývaní karosérie sa voda k nemu nedostane. Umývanie podvozku je preto samostatnou službou v autoumyvárňach.

 

Parkovanie na úrovni

Na stav podvozku má vplyv nielen štýl jazdy, ale aj spôsob parkovania. Niekedy musíte zaparkovať nie práve najpohodlnejším spôsobom, s postavením sa na obrubník, vo svahu, s diagonálnym sklonom auta alebo bočným sklonom. Takéto parkovanie prináša dodatočné zaťaženie zavesenia.

Pri dlhodobom zaťažení sú gumové puzdrá stabilizátorov a silentblokov deformované. Skúste preto zaparkovať auto bez akrobatických kúskov a vyhľadania netradičných parkovacích miest.

 

Pravidelná diagnostika

Pri zavesení auta závisí práca každej časti od stavu jej susedov. Porucha jednej časti zavesenia rýchlo vedie k problémom so susednými, preto pravidelne kontrolujte podvozok auta v autoservise. Je lacnejšie okamžite vymeniť jeden problémový uzol, ako odložiť opravy a potom vyriešiť celé zavesenie.

Aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam, skontrolujte odpruženie aspoň dvakrát ročne – potom sa plánovaná údržba nezmení na globálnu obnovu.

 

About the author

You may also like

Čo nenechať v aute v horúce dni

Horúce letné dni dávajú šancu opáliť sa, no