Ako si poradiť s kvapkajúcim olejom pri opravách auta?

Ako si poradiť s kvapkajúcim olejom pri opravách auta?

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Ako si poradiť s kvapkajúcim olejom pri opravách auta?

Všetci profesionálni automechanici a nadšenci tento problém veľmi dobre poznajú – kvapkajúci olej pri opravách auta dokáže prácu poriadne znepríjemniť. Olejové mláky je takmer nemožné poriadne vyčistiť, ba čo viac, keď sa ich snažíte odstrániť, napríklad prúdom vody, olej končí v kanalizácii a znečisťuje ju.

Existuje vôbec nejaké riešenie ako olej zachytiť tak, aby neznečistil priestor okolo opravovaného auta?

Prečo olej kvapká z auta?

Najskôr si musíme vysvetliť, prečo vôbec olej z auta uniká a v akých situáciách k tomu dochádza. Olej sa v aute nachádza v tzv. olejovej vani. Problém je teda potrebné hľadať tu. Olejová vaňa je súčasťou motora a je v nej olej potrebný na priebežné mazanie motora.

K úniku motorového oleja dochádza v troch situáciách. Za bežnej prevádzky môže olej vytekať, keď má auto prasknutú či inak poškodenú olejovú vaňu. V autoservise zas olej uniká pri výmene oleja alebo z olejovej vane.

Poškodená olejová vaňa

Olejová vaňa je jednoduchá, väčšinou plechová alebo plastová nádoba, ktorá stojí, v závislosti od modelu auta, pár desiatok až stoviek eur. Tie najdrahšie vane majú integrovanú funkciu chladenia motorového oleja. Olejová vaňa by mala vydržať po celú dobu životnosti auta, ale niekedy sa môže predčasne poškodiť.

K poškodeniu olejových vaní dochádza najmä v situáciách, keď podvozkom narážate na prekážky na ceste alebo v teréne. V takom prípade môže dôjsť k prasklinám. V prípade prerazenia väčšieho otvoru môže dôjsť k úniku celého objemu olejovej vane, čo sa samozrejme negatívne odrazí na stave motora už po niekoľkých sto metroch jazdy. Ďalším možným poškodením je chybné tesnenie otvoru olejovej vane.

Následkom poškodenia uniká olej nielen na vozovku, z ktorej sa potom dažďom dostáva do pôdy a vody, ale aj do ďalších súčastí motora, ktoré môže zničiť. Poškodenie olejovej vane odhalíte tak, že sa pod autom tvoria olejové kaluže a spotreba motorového oleja výrazne stúpne.

Výmena olejovej vane alebo tesnenia

Keď zistíte, že máte poškodenú olejovú vaňu, je nutná jej okamžitá výmena. Auto sa musí zdvihnúť na zdvihák a z vane sa vypustí olej. Následne sa odstráni prázdna olejová vaňa, ktorá je upevnená skrutkami, a nahradí sa novou. Pri oprave chybného tesnenia väčšinou stačí porušené miesta vyplniť špeciálnym silikónom.

Ide o opravu, ktorú by ste mali prenechať odborníkom. Neodborná manipulácia s vaňou môže mať za následok znečistenie nielen okolia auta, ale aj ďalších súčiastok. Svojpomocne môžete skúsiť vymeniť iba chybné tesnenie olejovej vane, vopred si však zistite presný postup pre váš model.

Výmena motorového oleja

Pri výmene oleja sa motorový olej vypúšťa práve z tejto nádoby, a to otvorom umiestneným na spodnej strane vane. Tento úkon zvládne aj zručný domáci majster, ale dávajte si pozor, aby olej nezašpinil ďalšie súčasti auta.

 

Únik motorového oleja pri opravách áut trápi všetkých mechanikov. Zdroj: Lindstromgroup.com

Čo robiť s použitým motorovým olejom?

Motorový olej je tzv. nebezpečný odpad. Môžete ho zadarmo odovzdať v zberných dvoroch, prípadne pri zvoze nebezpečného odpadu. Tie organizujú obce a na požiadanie vám poskytnú harmonogram.

Oleje ukladajte do bezpečne a pevne uzavretých nádob – ideálne môžete použiť nádobu od nového oleja, ktorý použijete do auta. Týmto spôsobom ale nemožno zachytiť všetok olej. Ako sme povedali v úvode, pri výmene oleja alebo olejovej vane dochádza k jeho únikom, najčastejšie na podlahu pod opravovaným autom.

Ako vyčistiť olejové škvrny?

Zbaviť sa olejových škvŕn je naozaj ťažká úloha. Keď už sa vám podarí vytvoriť nejakú olejovú mláku, vyčistite ju hlavne ekologicky. Najlepším spôsobom je nasypať na ňu stelivo pre mačky, ktoré je vysoko nasiakavé. Stelivo nechajte pôsobiť a akonáhle bude nasiaknuté, zameťte ho. Tento postup opakujte, kým kaluž a škvrna nezmizne.

Stelivo vyčleňte ako nebezpečný odpad. Mastnotu môžete ešte dočistiť hrubou vrstvou kvalitného saponátu. Pracnému drhnutiu s odolnou kefou sa však nevyhnete.

Predchádzajte vzniku olejových mlák pomocou absorpčných podložiek

Ideálne je takýmto mlákam predchádzať, a to používaním vhodných absorpčných rohoží. Tie sú skvelým pomocníkom pri všetkých opravárenských činnostiach, kde dochádza k úniku oleja či iných chemikálií. Rohože olej bezpečne zachytia a zabránia nevzhľadnému znečisteniu okolia.

Firma Lindström ponúka absorpčné rohože VIP10, ktoré sa vyznačujú maximálnou absorpciou a ochranou. Sú vyrobené z extrémne nasiakavej bavlny, vďaka čomu dokážu zadržať neuveriteľných 5 litrov motorového oleja či iných priemyselných kvapalín.

Absorpčná rohož VIP10. Zdroj: Lindstromgroup.com
Absorpčná rohož VIP10. Zdroj: Lindstromgroup.com

Tieto rohože sú neoceniteľným pomocníkom pri zachytávaní unikajúcich prevádzkových kvapalín, pri odkladaní dielov znečistených olejom, v autoservise, na čerpacích staniciach a v ďalších priemyselných odvetviach.

Ak nechcete mať starosti s nákupom a hlavne s údržbou absorpčných rohoží, môžete využiť službu ich prenájmu. Firma Lindström v Slovenskej aj Českej republike takúto službu prenájmu prevádzkuje a ponúka svojim klientom okrem absorpčných rohoží aj kvalitné pracovné oblečenie a priemyselné utierky. Zaisťuje dodávku opakovane použiteľných a šetrne vypratých rohoží, ich údržbu a následne aj ekologickú likvidáciu. Ak máte autoservis alebo autodielňu, môžete sa stať členmi EKO klubu. Akonáhle budú utierky špinavé, plné olejov a nebezpečných látok, firma Lindström ich odvezie a namiesto nich privezie čisté.

Výhody prenájmu absorpčných podložiek Lindström:

  • Sú ekologické a vhodné na opakované použitie,
  • Sú extra nasiakavé a kvapalinu bezpečne udržia vo svojom jadre,
  • Chránia nielen pracovisko, ale aj stroje a zdravie pracovníkov,
  • Odpadá vám komplikovaná práca s likvidáciou nebezpečného odpadu,
  • Odpadá vám práca s nákupom, údržbou a praním absorpčných rohoží.

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli