Aké pneumatiky vybrať pre SUV?

Aké pneumatiky vybrať pre SUV?

- in Nesmie vám ujsť
1424
Komentáre vypnuté na Aké pneumatiky vybrať pre SUV?

Čoraz viac ľudí si kupuje SUV autá aj na bežnú jazdu po meste. Výrobcovia sa tomu prispôsobili a z pôvodných terénnych vozidiel urobili o niečo univerzálnejší dopravný prostriedok, ktorý síce zvládne jazdu mimo cesty, napríklad pri ceste na chatu, ale viac sa mu páči bežná prevádzka.

S rozmachom týchto vozidiel je treba myslieť aj na správne obutie a na to, kde svoje auto budete viac používať. Pre tzv. esúvečka je treba vyberať z kategórie pneumatík určených práve pre ne. Ani mnoho nových SUV, ktoré majú pohon 4×4, nie je vybavených vhodnými pneumatikami. Zvyčajne majú pneumatiky vyrobené skôr pre mestskú prevádzku. Ak teda častejšie jazdíte do terénu, vyberajte si podľa toho aj pneumatiky, pretože s nevhodným obutím sa nedočkáte od vozidla stopercentných jazdných vlastností.

Čo teda obuŤ?

Rozmer pneumatík pre SUV obyčajne začína pri priemere 16 palcov. Pneumatiky pre tieto vozidlá sú robustnejšie, majú vyšší hmotnostný index a tomu, ako často sa používajú v teréne, je prispôsobený aj ich dezén. Stretnúť sa môžete s označeniami A/T (all terrain), M/T (mud terrain) a H/T (highway terrain). Každá z týchto pneumatík sa správa inak v teréne a inak na asfalte.

Známe motoristické organizácie pri testovaní nových pneumatík samozrejme nezabúdajú ani na tento segment. Najčastejšie používaným a teda aj testovaným rozmerem SUV pneumatík je 215/65 R16. V teste ADAC za rok 2017 zvíťazil model Goodyear EfficientGrip SUV, ktorý si veľmi dobre poradil s jazdou na mokrom aj suchom povrchu. Dostal dobré hodnotenie aj za svoju celkovú vyváženosť.

O pneumatiky sa starajte

Na výkon pneumatík má vplyv tiež to, ako sa o pneumatiky staráte a či ich používate na povrchoch, pre ktoré sú určené. Náležitou starostlivosťou predĺžite ich životnosť a zvýšite počet najazdených kilometrov. Oplatí sa sledovať aj testy a pneumatiky kupovať podľa toho, kde s nimi budete najčastejšie jazdiť.

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.