Jeden jav je na našich cestách vidieť pomerne často. Je ním bezpečnostný pás len tak prehodený cez trup šoféra. Visí si voľne, ale zároveň takým štýlom, aby sa na prvý pohľad zdalo, že je šofér pripútaný. Tomuto javu veľmi nerozumieme. Keď si už dáte tú námahu, aby ste si pás prehodili cez telo, prečo ho aj nezapnete? Pre pocit frajerstva alebo z nedbanlivosti? Bezpečnostné pásy nie sú na ozdobu, ale na ochranu vášho života.
Jazdite bezpečne a pripútajte sa
Bezpečnostný pás je pri kolízii vašim spojením so životom, a to doslovne. Samozrejme, že okrem pásu má vplyv na bezpečnosť aj váš štýl jazdy a výber pneumatík. Napriek tomu šoféri do vyhľadávača často zadávajú výraz najlacnejšie pneumatiky. Skoro vôbec ich nezaujímajú ich vlastnosti. Je to chyba. Zimné pneumatiky musíte vyberať podľa ich záberu na snehu i ľade. Letné pneumatiky musia zvládnuť mokrú vozovku. Rozptýliť by vás mohli aj príliš hlučné pneumatiky. Myslite na tieto parametre vždy, keď kupujete nové gumy. Napríklad značka Michelin, ktorá začala vyrábať aj lacné pneumatiky Kormoran patrí medzi špičku vo výrobe bezpečných a bezhlučných pneumatík. Okrem toho je nutné počas jazdy neustále sledovať vozovku a aj to, čo sa deje okolo nej. Buďte predvídaví. Vždy dodržujte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami, neprekračujte povolenú rýchlosť. Pozor na to, ak máte na streche strešný box a fúka silný bočný vietor. Všímajte si dopravné značenie a nikdy si nesadajte za volant unavení.
Kedy nemusíte používať bezpečnostný pás
Bezpečnostné pásy sa nemusia používať len za špecifických okolností. Ak tieto okolnosti nespĺňate, tak si musíte pásy zapnúť počas každej jazdy. Dokonca aj na jazdu pár metrov do obchodu. Výnimku nemajú ani tehotné ženy alebo deti. Naopak výnimku podľa zákona majú dospelé osoby, ktoré sú menšie ako 150 cm a nesedia na mieste s airbagom. Pripútať by sa mali aj pasažieri na zadných sedadlách. Pásy nemusia mať zapnuté napríklad policajti, pracovníci taxi služieb počas jazdy v meste, príslušníci záchranných zložiek, vojaci či inštruktori v autoškole.
Ako chráni bezpečnostný pás
Bezpečnostné pásy chránia pri náraze či kolízii s iným autom za každých okolností. Je jedno, či ide o náraz zboku, alebo spredu. Líši sa však percentuálna ochrana. Napríklad pri zrážke z prednej časti alebo zo zadnej časti vozidla ste chránení približne na 50 %. Bočný náraz je nebezpečnejší. Pri takomto náraze vás pás chráni len na necelých 40 %. Najväčšiu ochranu poskytuje pás pri prevrátení na strechu, kedy ste pred zranením ochránení až na 77 %. Pozor na to, že nielen náraz je to, čo vás môže zraniť či pripraviť o život. Rizikom je taktiež airbag. Pasažierom, ktorí nemôžu byť pripútaní, zaobstarajte bezpečnostné doplnky. Nikdy nevozte najmenšie deti v automobile bez detskej sedačky a domácich maznáčikov bez postroja či klietky.