Majitelia stavebných strojov často uvažujú, či stroje zvládnu prezimovanie vonku, prípadne kam s nimi počas nepriaznivých studených mesiacov. Pre bagrovanie či využívanie rýpadla zima sama o sebe nie je prekážkou, no príležitostí na prácu je v chladných mesiacoch menej. Preto stojí za zváženie, zadovážiť si aj halu, kde cenný pomocník prezimuje. Mrazy a vlhko by bager zvládol, no určite nie bez ujmy. Tá sa však ukáže až časom. Preto je dobrá starostlivosť o stavebné stroje taká cenná.
Pre viacero strojov sa oplatia montované oceľové poľnohospodárske haly, ktoré majú dlhú životnosť a sú prakticky bezúdržbové. Sú typické pre poľnohospodárske stroje, no spokojne v nich zazimujete aj rýpadlo či pásový nakladač. Ideálne je mať priestor sektorovo podelený, s nehorľavými bezpečnostnými priečkami a oknami, ktoré zabezpečujú dostatočnú filtráciu vzduchu.
Na čo nezabudnúť pred zazimovaním?
Ešte predtým, ako sa rozlúčite so sezónou a zahájite zimný oddych sebe aj strojom, je nutné vybrať a skontrolovať batérie. Uložiť ich treba na teplé a suché miesto. Rovnako skontrolujte aj chladiacu zmes. Počas neaktívneho zimného obdobia by pomer chladiacej kvapaliny a vody mal byť 70:30. Stroj treba pred zimou poriadne vyčistiť a skontrolovať.
Čo v prípade, ak stroje cez zimu čiastočne používate?
Vtedy je starosť o ne znásobená. Musíte dbať o neustále čistenie strojov od snehu alebo ľadu, ktoré ich dlhodobo kazia. Pravidelne kontrolujte aj stav podvozkov a či nezamŕza voda v mechanike. Sledujte z času na čas, či stroje nehrdzavejú, prípadne či niečo na nich neplesnivie. Aj pneumatiky dostávajú počas mrazov zabrať. Sú citlivé na zmeny teplôt a rýchlejšie starnú.
V prípade, že vás starostlivosť o stavebnú techniku odrádza, možným riešením je požičovňa stavebných strojov. Je to praktická možnosť zvlášť, ak stroj nepotrebujete dlhodobo, prípadne nemáte možnosť vytvoriť preň vhodné podmienky.