Motorový olej je spoločne so spaľovacím motorom pre správne fungovanie vozidla viac než dôležitý. Bez neho by totiž skôr či neskôr došlo k závažnému poškodeniu motoru, čo by už pochopiteľne nebola lacná záležitosť. Podobné komplikácie by mohli nastať i vtedy, ak by ste zvolili motorový olej, ktorý nie je určený pre konkrétny typ motoru. Vo všeobecnosti platí, že pri výbere oleja by sme sa mali riadiť predovšetkým tým, čo nám hovorí výrobca. Ak zvolíte práve takýto postup, je vysoká pravdepodobnosť, že sa vyhnete zbytočným problémom a na druhej strane, banalitu akým je výmena oleja, zvládnete vykonať aj svojpomocne.
Čo si všímať pri výbere motorového oleja?
Ak si lámete hlavu nad tým, ako vybrať motorové oleje, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi radami. Ako už bolo spomenuté v úvode článku, všímajte si výrobcu! Označenie oleja, ktorý by ste mali použiť, nájdete v užívateľskej príručke alebo servisnej knižke. Všímajte si najmä viskozitu oleja, výkonovú špecifikáciu, ktorá patrí medzi najzásadnejší parameter a ďalšie označenia, ktoré môžu byť pre každú značku vozidla odlišné.
Nebojte sa vymeniť motorový olej svojpomocne
Nikdy neprechádzajte z horšieho oleja na lepší, keďže v tomto prípade hrozí riziko uvoľnenia usadenín, čo by mohlo viesť až k poškodeniu motoru. Mnoho mechanikov sa zhodne na názore, že je vhodné vykonať výplach za pomoci špeciálnej chémie a až po tomto úkone je lepšie vymeniť starý olej za nový. Výplach je možné spraviť aj vtedy, ak ste si zakúpili ojazdené vozidlo a netušíte, aký olej predchádzajúci majiteľ použil. Čo sa týka dolievania oleja, zakaždým dolejte ten istý typ! Jednotliví výrobcovia totiž používajú rôzne prísady na mazivosť, a teda premiešanie rôznych prísad od rôznych výrobcov by mohlo skôr uškodiť. Pozor, aditívita zabraňuje degradácií motorového oleja, čiže ak chcete predĺžiť servisné intervaly výmeny oleja, nezabudnite ani na tento prípravok.