Ako najlepšie zabezpečiť staršie auto bez elektronických systémov

Ako najlepšie zabezpečiť staršie auto bez elektronických systémov

- in Nesmie vám ujsť
456
Komentáre vypnuté na Ako najlepšie zabezpečiť staršie auto bez elektronických systémov

Ak parkujete svojho štvorkolesového miláčika na ulici alebo na sídliskovom parkovisku, zrejme sa aj vy obávate, či ho tam ráno opäť nájdete. Každý majiteľ staršieho auta totiž vie, že jeho vozidlo sa môže kedykoľvek stať obeťou zlodejov. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame niekoľko spôsobov, ako sa týmto nepríjemnostiam vyhnúť.

Šťastie praje pripraveným

Základné opatrenia na zabezpečenia áut sú na prvý pohľad úplne banálne, preto na nich mnohí vodiči zabúdajú. Počas letných mesiacov máme tendenciu nechať okná otvorené, naše auto sa tak pre šikovných zlodejov stáva ľahkým terčom. Preto je pre zníženie pravdepodobnosti krádeže dôležité poriadne zamknúť dvere a vytiahnuť všetky okná.

Druhým základným opatrením je skryť z dohľadu všetko cenné. Zlodeji si totiž radi vyberajú autá, v ktorých nájdu hodnotné a jednoducho dostupné predmety. V aute preto nikdy nenechávajte kabelku, navigáciu, notebook, mobil či peňaženku. A ak môžete, zaparkujte svoje auto v bezpečne uzavretej garáži.

Je zaujímavé, že na krádež auta vplýva aj čistota interiéru. Zlodeji sa totiž pri vyupratovanom a nablýskanom aute domnievajú, že majiteľovi na ňom záleží, a preto do auta namontoval aj bezpečnostné prvky. Naopak auto plné odpadkov a prachu je znamením toho, že majiteľ je neporiadny a bezpečnosť auta pravdepodobne podceňuje.

Mechanické zabezpečovacie systémy

Ich úlohou je zabrániť nežiaducej manipulácii, využívajú sa prevažne v starších autách a dokážu byť nainštalované tak, aby neporušili interiér a boli viac-menej neviditeľné. Jeden z najbežnejších zabezpečovacích mechanizmov je uzamknutie volantu, ktoré zabraňuje otáčaniu kolies.

Rovnako ako volant je možné uzamknúť aj riadiacu páku. Zámok zvyčajne blokuje systém riadenia v spätnej polohe, je možné nainštalovať ho nielen na auto s manuálnou prevodovku, ale aj na automat, kde páku zablokuje v polohe parking. Ďalším spôsobom je zámok pedálov, ktorý zablokuje spojku a brzdu a znemožňuje jazdu autom.

Elektronické zabezpečovacie systémy

Modernejším spôsobom zabezpečenia automobilu sú elektronické systémy, ktoré znemožňujú pohyb auta a v prípade krádeže ho dokážu lokalizovať. Úlohou alarmu nie je len hlasné zvukové upozornenie pri násilnom vniknutí, dnešné alarmy vám dokážu poslať sms správu o jeho spustení a zablokovať chod motora.

Ak vaše auto nečakane zmenilo majiteľa aj napriek zabezpečeniu, vďaka systému GPS ho môžete lokalizovať kdekoľvek. Výhodou moderných lokalizátorov je prepojenie so smartfónmi, ktoré vás okamžite informujú, kde sa váš miláčik práve nachádza.

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli