Zima nie je pre motocyklistov prekážkou. Jazda na motocykli v zime však vyžaduje prípravu

Zima nie je pre motocyklistov prekážkou. Jazda na motocykli v zime však vyžaduje prípravu

- in Nesmie vám ujsť
585
Komentáre vypnuté na Zima nie je pre motocyklistov prekážkou. Jazda na motocykli v zime však vyžaduje prípravu
Jazda v zime na motocykli

Neexistuje zlé počasie, iba zlé vybavenie. Jazda na motocykli v zime síce už vyžaduje isté skúsenosti, ale najdôležitejšie je dokonale sa pripraviť na podmienky zimnej prevádzky. Kvalitné pneumatiky na motocykel sú v zime ešte dôležitejšie ako v hlavnej sezóne, ale potrebujete aj ďalšie vybavenie, bez ktorého sa vystavujete nebezpečenstvu.

Ešte predtým, než sa rozhodnete, či si vyjsť na motocykli keď teploty klesnú pod nulu, zvážte aj ďalšie poveternostné podmienky. Jazda na motocykli na ujazdenom snehu alebo šmykľavej „brečke“ je naozaj veľmi nebezpečná. Ak sú ale cesty zjazdné a jedinou komplikáciou je zima, s vhodnou výbavou si zimnú jazdu naozaj užijete.

Najlepšie spravíte, keď pred zimou aj po nej zveríte motocykel do rúk motoservisu, kde vám ho pripravia na zmenu počasia a predídu tak zvýšenému riziku korózie.

Prispôsobte štýl jazdy zimným podmienkam

Pravidlo prispôsobenia sa podmienkam na pozemných komunikáciách platí po celý rok, v zime však buďte obzvlášť opatrní a ohľaduplní k ostatným vodičom. Cesty sú šmykľavé, viditeľnosť zhoršená, vodiči automobilov nie sú na motocykle v zime zvyknutí, a tak vás môžu ľahšie prehliadnuť. Dodržujte teda základné pravidlá zimnej jazdy:

  • Jazdite pomalšie ako v hlavnej sezóne.
  • Dodržujte dvojnásobný odstup od vozidiel pred sebou než obvykle, a to ako kvôli predĺženej brzdnej dráhe, tak kvôli kvapaline z ostrekovačov auta idúceho pred vami.
  • Plyn a brzdu používajte plynule a v zákrutách buďte veľmi opatrní.
  • Za zníženej viditeľnosti nepredbiehajte.
  • Zvýraznite svoju viditeľnosť a vybavte oblečenie na motocykel reflexnými prvkami.
  • Dajte pozor na lesných cestách, kde sa sneh a námraza držia dlhšie aj v peknom počasí.

Každý motocyklista, ktorý sa rozhodne venovať sa svojej záľube aj v zime, musí byť pripravený na to, že nebezpečenstvo nehody a úrazu je vyššie ako po zvyšok roka. Pridajte k svojmu základnému vybaveniu ochranné prvky kĺbov a chrbtice, ak už nie sú jeho súčasťou.

Zimné pneumatiky na motocykel

Pre motocykle a skútre v našich podmienkach neplatí povinnosť prezúvania pneumatík ako v prípade automobilov, v posledných rokoch však výrobcovia pneumatík začínajú myslieť aj na celoročnú jazdu na motocykli. Zimné pneumatiky na motocykel sú z mäkšej zmesi, majú hrubú vzorku a tým aj lepšie vlastnosti na mokrej a klzkej vozovke. Aké celoročné alebo zimné pneumatiky na motocykel sú vhodné na váš motocykel vám poradia skúsení pracovníci v renomovanom pneuservise.

Ak sa ale nechystáte jazdiť pri veľmi nízkych teplotách a v snehu, spravidla vám postačia kvalitné klasické pneumatiky na motocykel. Pre istotu sa však vybavte snehovými reťazami na motocykel. Nikdy neviete, kedy sa vám na neudržiavaných úsekoch budú v zime hodiť. Koniec koncov nečakane nasnežiť môže aj vtedy, keď s tým práve pri jazde nepočítate.

Zimné oblečenie na motocykel

Už ste si pravdepodobne zvykli, že motocykel ako hobby niečo stojí. A v zime bude horšie. Ak beriete jazdu na motocykli v zime vážne, kvalitné oblečenie na motocykel predstavuje úplný základ, a to aj na veľmi krátke vzdialenosti, akými sú presuny po meste do zamestnania. Od špeciálnej termobielizne určenej do mínusových teplôt, cez rukavice, kukly, nákrčníky, ľadvinové pásy a samotné teplé oblečenie, až po nepremokavý návlek.

Na trhu existuje dokonca oblečenie na motocykel a doplnky s vyhrievaním na batériu alebo priamo z motocykla, čo je v zime naozaj praktické. Hodiť by sa mohol aj starý trik, ktorý používali už naši pradedovia a odporúča ho 9 bezdomovcov z 10. Skúste medzi dve vrstvy oblečenia jednoducho dať noviny, ktoré perfektne izolujú.

Pozor! Jazda na motocykli v zime má svoje riziká. Majte vždy po ruke kontakt na spoľahlivý motoservis!

Ďalšie dobré veci

Aby ochrana pred zimou a ľadovým vetrom bola čo najefektívnejšia, zvážte obstaranie ďalších dobrých vecí. Tzv. slonie uši a psia deka slúžia ako chrániče proti mrazu, ktoré sa jednoducho prichytia za riadidlá a zaistia suchým zipsom. Nevýhodou je zhoršená pohyblivosť pri vysadaní, ale to sa dá časom natrénovať.

Ďalej môžu pomôcť vyhrievané riadidlá, alebo návleky na riadidlá, alebo dvojité plexisklo na helme, ktoré zabraňuje zahmlievaniu (poslúžiť môžu aj špeciálne spreje zabraňujúce zrážaniu vzdušnej vlhkosti).

Kedy si jazdu na motocykli odpustiť?

V peknom počasí si jazdu na motocykli môžete so správnou prípravou dovoliť. Existujú však situácie, keď je rozumné, vôbec sa na cestu nevydávať.

  • Ak teploty klesnú pod -10 °C, prestane byť účinné aj to najlepšie oblečenie na motocykel.
  • Súvislá vrstva snehu alebo rozjazdenej „brečky“ je vysoko riziková.
  • Posolená cesta spôsobí, že vám soľ začne veľmi rýchlo „rozožierať“ stroj aj oblečenie.
  • Jazda v noci a navyše v daždi, snehu alebo hmle predstavuje pre motocyklistov veľké nebezpečenstvo.

Nezabudnite na zimnú jazdu na motocykli pripraviť aj akumulátor! Postupujte rovnako ako pri zazimovaní motocykla. A pred nástupom zimy veľmi odporúčame uistiť sa, že váš stroj má tiež vhodné obutie!

Zima môže predstavovať výzvu pre motocyklistov, ale s vhodnou prípravou je možné aj v tejto sezóne bezpečne a pohodlne jazdiť. Jazda na motocykli v zime si vyžaduje nielen fyzickú odolnosť, ale aj starostlivosť o motocykel. Dôležitou súčasťou tejto starostlivosti je aj pravidelná kontrola a údržba motocykla. V prípade potreby je možné ľahko a rýchlo zohnať náhradné diely na motocykle cez internet, čo umožňuje rýchlu výmenu poškodených alebo opotrebovaných súčiastok a zabezpečuje tak bezpečnú a spoľahlivú jazdu aj v zimných podmienkach.

Kúpte si kvalitné pneumatiky na motocykel!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.