Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru – plastové vs. gumové

Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru – plastové vs. gumové

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru – plastové vs. gumové
Vaničky do kufra pre maximálnu ochranu batožinového priestoru - plastové vs. gumové

Vaničky do kufra predstavujú praktický doplnok automobilu, ktorý chráni batožinový priestor pred jeho poškodením či zašpinením. Vyrábajú sa presne na mieru pre konkrétne vozidlá. Otázkou však zostáva, ktorý typ vaničky vzhľadom na použitý materiál zvoliť.

Plastové vaničky do kufra

Plastové vaničky do kufra auta sú pomerne pevné a odolné. Vyvýšené okraje zabraňujú znečisteniu interiéru kufra a vnútorné prepážky zároveň minimalizujú riziko vyšplechnutia v prípade rozliatia tekutín. Najčastejšie sa vyrábajú z polyetylénu (termoplast). Vďaka jeho vlastnostiam je vanička odolná voči kyselinám, benzínu, olejom i čistiacim prostriedkom. 

Plastové vaničky si dlhodobo zachovávajú svoj tvar a nehrozí tu riziko poškodenia ťažkými predmetmi s ostrými hranami. Na druhej strane, jej nevýhodou je riziko prasknutia. Údržba je zároveň jednoduchá – vaničky sú častokrát vybavené aj úchytkami pre bezproblémovú manipuláciu pri čistení. Benefitom je aj protišmyková podložka, ktorá udrží plastovú vaničku na svojom mieste.

Gumové vaničky do kufra

Gumová vanička je mäkšia a pružnejšia, preto je vhodná skôr na prepravu ľahšieho nákladu a batožiny. Vďaka vysokej ohybnosti je ľahko a dobre manipulovateľná, v porovnaní s plastovými modelmi je však o niečo ťažšia. Opatrená je protišmykovými prvkami zvyčajne po celej ploche vaničky. Bežne sa vyrába zo syntetickej prírodnej gumy, rovnako ako kvalitné autorohože. Tá má podobné vlastnosti ako kaučuk, napr. spomínanú elasticitu, odolnosť  voči chemikáliám a podobne, je však bez zápachu.

Tak ako pri plastových modeloch, aj tu je výhodou pevný vyvýšený okraj (cca 5 cm), ktorý drží svoj tvar a zabraňuje úniku nečistôt. Materiál gumovej vaničky do auta či autorohoží odpudzuje vodu. Okrem toho sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči prepichnutiu, prezeraniu alebo roztrhnutiu.

Či už sa rozhodnete pre gumovú alebo plastovú alternatívu, tento praktický autodoplnok ocení každý majiteľ vozidla, ktorého záujmom je chrániť batožinový priestor a čalúnenie v kufri pred vlhkosťou, napr. z roztápajúceho sa snehu, špinou pri prevoze materiálu či tekutinami, pri ktorých hrozí vyliatie.

 

Zdroj foto: Aleksandr Kondratov / Shutterstock.com

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už