Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík

Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík
Čo sa hodnotí pri testoch pneumatík

Každý mesiac je možné v motoristických časopisoch nájsť výsledky testov na nové pneumatiky. Testy realizujú renomované časopisy a motoristické kluby. Medzi najznámejšie patrí nemecký autoklub ADAC. Jeho hodnotenia sú v súlade s európskymi normami. Aké parametre sa pri testoch overujú?

Štítky pneumatík

Smerodajné pri kúpe pneumatík by mali byť pre spotrebiteľa farebné štítky, ktoré musia byť v EU súčasťou balenia každej novej pneumatiky. Na štítkoch sa dozviete všetky vlastnosti pneumatiky, ktoré sú smerodajné pre bezpečnú a šetrnú jazdu. V triedach A až E je hodnotený valivý odpor. Ten vplýva na spotrebu vozidla a má tiež ekologický aspekt. Podobne je hodnotené chovanie pneumatiky na mokrej vozovke a u zimných na zasneženej. Štítky odhalia tiež to, ako je pneumatika hlučná. Na podobnom princípe sú postavené nezávislé testy pneumatík. Je preto vhodné pred kúpou pneumatík zhodnotiť výsledky testov a sledovať hodnotenia motoristických časopisov.

Testy pneumatík

Okrem oficiálnych nezávislých testov pneumatík existujú recenzie na portáloch predajcov. Recenzie odzrkadľujú názory reálnych motoristov. Niekedy sa ich hodnotenia líšia od odborných, a preto nie je na škodu brať ohľad na názory ostatných šoférov. Predsa len v reálnej prevádzke sa dajú odhaliť mnohé nedostatky. Ak kupujete zimné a letné pneumatiky venujte pozornosť aj recenziám.

Samotné testy autoklubu ADAC prebiehajú na uzavretých okruhoch. Na účely testov slúžia pneumatiky, ktoré klub kúpi od predajcov. Týmto spôsobom je zaistená nezávislosť testov. Testujú sa pneumatiky rôznych značiek i rozmerov. Testovanie pneumatík je náhodné a testovací šoféri nevedia, aké pneumatiky majú na kolesách obuté. Pri testoch sa hodnotia tieto kritériá:

  • Brzdná dráha na suchu, na vode a ľade (podľa typu pneumatiky)
  • Stabilita pri jazde v zákrute
  • U letných pneumatikách aquaplaning
  • Odozva a reakcia pneumatík
  • Valivý odpor, hlučnosť
  • Trakcia

Napriek tomu, že testy pneumatík sú skvelá vec, je nutné poznamenať, že chovanie pneumatík ovplyvňujú mnohé faktory. Napríklad nasadené snehové reťaze, váš spôsob riadenia alebo extrémne poveternostné podmienky. Treba myslieť aj na to, že vlastnosti pneumatík závisia od vzorky dezénu, modelu vozidla a od trate.

 

Zdroj: continental-tires.com

 

 

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už