Snímač tlaku pneumatík – záchrana pre pneumatiky a váš anjel strážny

Snímač tlaku pneumatík – záchrana pre pneumatiky a váš anjel strážny

- in Auto, Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Snímač tlaku pneumatík – záchrana pre pneumatiky a váš anjel strážny
Snímač tlaku pneumatík – záchrana pre pneumatiky a váš anjel strážny

V oblasti starostlivosti o pneumatiky sa neoplatí šetriť. Nielen preto, že kvalitné nové pneumatiky načrú hlboko do vašej peňaženky. Pneumatiky sú veľmi dôležitou súčasťou vozidla z hľadiska bezpečnosti jazdy. Jednou z najviac podceňovanej časti starostlivosti o pneumatiky je meranie ich tlaku.

Prečo merať tlak v pneumatikách

Meranie tlaku v pneumatikách by ste nemali podceňovať z dvoch dôvodov – správny tlak predĺži životnosť pneumatík a zvýši bezpečnosť jazdy. Správne nahustené pneumatiky znamenajú menšiu spotrebu paliva a nižšiu frekvenciu kupovania nových pneumatík. Zároveň je vaše vozidlo lepšie ovládateľné. V zákrutách drží, brzdná dráha sa znižuje a nemusíte sa obávať ani mokrej alebo zamrznutej vozovky. Údaje o tlaku v pneumatikách, ktorý je vhodný pre vaše vozidlo, nájdete v manuály k automobilu alebo na nálepke pri vodičovom sedadle. Meranie tlaku by ste mali robiť približne každé dva týždne na studených pneumatikách. Tlak pneumatík nezávisí od ročného obdobia, ale pozor by ste si mali dávať na to, keď je vaše vozidlo plne naložené, napríklad po ceste na dovolenku. Na kontrolu tlaku v pneumatikách slúžia digitálne a analógové prístroje. Pri meraní tlaku skontrolujte tiež stav dezénu, prípadné praskliny a odstráňte z povrchu pneumatiky kamienky. Nezabúdajte, že aj tie najlacnejšie pneumatiky vám dokážu zachrániť život, keď sa o ne budete adekvátne starať. Nemusíte stále myslieť na meranie a chodiť s tlakomerom v ruke. Čas a aj starosti vám ušetrí snímač tlaku pneumatík, ktorý sa dá nainštalovať do každej pneumatiky, či už ide o SUV alebo offroad.

Priame a nepriame meranie

Snímač tlaku pneumatík môže pracovať systémom priameho a nepriameho merania. V novších vozidlách je systém nainštalovaný už priamo od výrobcu. Toto pravidlo bolo následkom výskumov, ktoré potvrdili, že až polovica majiteľov vozidiel nemeria tlak v pneumatikách ani raz za rok. Vozidlá vyrobené po roku 2014 majú v tele pneumatiky zabudované snímače, ktoré priamo do palubného počítača prenášajú údaje o tlaku a dokonca o teplote pneumatiky. Priamy systém merania je drahší ako nepriamy. Zároveň je nutné postupovať veľmi opatrne pri výmene pneumatík, aby nedošlo k poškodeniu senzora. Snímače sa po výmene pneumatík musia opätovne nastaviť do základného stavu. Nepriame snímače tlaku pneumatík sú menej presné, ale ich kvality odpovedajú cene. Tieto snímače spolupracujú so stabilizátorom a systémom blokovania kolies vo vozidle. Podľa vibrácií a rýchlosti otáčania kolies dokážu určiť zmenu tlaku v pneumatikách.

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli