Smart oslávi 20. narodeniny v podobe nového konceptu

Smart oslávi 20. narodeniny v podobe nového konceptu

- in Auto
380
Komentáre vypnuté na Smart oslávi 20. narodeniny v podobe nového konceptu

Celosvetovo známa značka Smart oslavuje tento rok okrúhle 20.narodeniny. V roku 1998 totiž koncern Daimler predstavil na autosalóne v Paríži značku Smart, ktorá mala navždy zmeniť automobilovú prepravu v mestách a my môžeme povedať, že túto víziu sa im podarilo úspešne naplniť. Vozidlá značky Smart sa totiž vďaka svojej malým rozmerom stali ideálnymi spoločníkmi do mesta a postupne si získali čoraz viac priaznivcov.

Práve tým sa rozhodla spoločnosť Smart poďakovať a zároveň osláviť tieto okrúhle narodeniny a to v podobe konceptu, ktorý nesie názov Forease. Táto štúdia vychádza už z predošlých konceptov tejto značky a predstavená bude na tohtoročnom autosalóne v Paríži.

Ako sme už spomínali, koncept Forease pochádza z troch predošlých konceptov automobilky Smart a z každého si niečo zobral a niečím sa inšpiroval. Ide konkrétne o koncepty ForTwo, Crossblade a Forspeed. Na prvý pohľad by sme mohli koncept Forease prirovnať ku konceptu ForTwo, akurát bez strechy.

Model Forease bude poháňať ten istý elektrický motor s výkonom 60 kW ako model EQ ForTwo, ktorý je pripojený k 17,6 kWh batérii a na jedno nabitie prejde približne 150 kilometrov. Spoločnosť síce tvrdí, že jazdné vlastnosti konceptu by mali byť vďaka tomu istému motoru rovnaké ako u sériového vozidla, stále sa však nevie, či tento koncept ostane navždy iba štúdiou, alebo sa niekedy dostane aj do výroby.

Spaľovacie motory by sme od tejto spoločnosti už nemali očakávať, keďže automobilka Smart sa netají tým, že v budúcnosti bude vyrábať čisto elektricky poháňané vozidla. V niektorých kútoch sveta, ako napríklad v Nórsku alebo v Kanade nenájdete model Smart so spaľovacím motorom ani dnes. Koncern Daimler tvrdí, že od roku 2020 by to malo platiť na celom svete a toto slovo plánuje aj dodržať.

Spoločnosť Smart myslí do budúcnosti a vybrala sa tak cestou elektromobilov, pričom si stále zachováva svoj charakter. Nemení sa nič na tom, že pôjde o malé auto s dobrým štartom, ktoré sa oplatí najmä na krátke vzdialenosti. Navyše sa správa ekologicky a práve vďaka elektromotorom pomôže redukovať znečistenie v centrách veľkých miest. Model bez strechy stavia vodiča do kontaktu s okolím, no svoje využitie by našiel iba za pekných slnečných dní.

 

 

Zdroj: Smart

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.