Balíte sa práve na dovolenku, alebo prezeráte posledné inzeráty ponúkajúce atraktívne pobyty? Cestujete vlastným autom na dlhšiu trasu? Má Váš automobil klímu? Zabudovanie klimatizácie je v novších autách už samozrejmosťou, no často dokáže jej nesprávne používanie narobiť obrovské problémy. Narábajte s ňou preto opatrne.
Poznáte ten pocit, keď je vonku horúcich 35 stupňov, ideálny čas na vylihovanie niekde na pláži a Vás čaká dlhá cesta autom? Odmenou bude síce krásne priezračné more, no dlhá cesta v horúčavách asi pre nikoho nepredstavuje zážitok, ktorý by si kedykoľvek rád zopakoval.
Ak ste si prelistovali už nejeden katalóg firiem či ponuky cestovných kancelárií, vybrali si dovolenku snov s pekným privátom neďaleko pláže, a teda práve nakladáte poslednú batožinu a kontrolujete, či ste na nič nezabudli, skontrolujte i Vaše auto. K takejto kontrole patrí aj čistenie alebo naplnenie klímy. Pokiaľ ju Vaše auto má zabudovanú. Inak máte, mierne povedané, smolu.
Čistenie klímy sa odporúča, aby sa predišlo množeniu rôznych baktérií a húb, ktoré môžu byť následne dôvodom rôznych ochorení, ako napr. angína, zápal dutín či rôzne alergické reakcie. Klímu treba čistiť pravidelne 2-krát do roka, minimálne však raz. Ak tak nespravíte, klíma môže vypúšťať do Vášho auta až 7-násobne viac baktérií ako sa nachádza bežne vo vzduchu.
Správne používanie
– pred zapnutím klímy treba najskôr auto vyvetrať otvorením okien
– teplotu klímy znižujte postupne, aby ste zabránili šoku pre Vaše telo. Tá optimálna je 19 – 22°C. Teplotný rozdiel vo vnútri a mimo auta by nemal (v lete) byť väčší ako 5°C.
– klímu vypnite o niečo skôr, ako Vaše auto zastaví v cieli, aby sa stihla nazbieraná vlhkosť dostať von z klimatizačného systému
– ak máte manuálnu klimatizáciu, pri ohreve vzduchu v zime, zapnite najskôr vnútorný okruh – rýchlejšie sa zohreje.
Kedy vetrať, kedy klímovať?
Jednoznačnú odpoveď nepoznáme, závisí to od rôznych okolností. Na krátku trasu však budete zbytočne zapínať klímu, pretože okrem toho, že nezačne chladiť, zbytočne „zožerie peniaze“. Aj používanie klímy sa totiž odráža na spotrebe. Ideálnym riešením je tiež autopožičovňa, v prípade, že Vaše auto klímu nemá, alebo sa Vám nechce o ňu pravidelne starať. Možno tiež zvažujete kúpu nového vozidla, ktoré už takýmto štandardom disponuje. V tom prípade Vám môže pomôcť autobazár na kontakt.sk. Ak je Vaše tempo pomalšie, alebo stojíte na červenej a stíhate čítať všetky bilboardy, vtedy Vám stačí, ak otvoríte okná.
V každom prípade, či už máte klímu alebo nie, či otvárate okná alebo zásadne zapínate len klímu, dbajte na to, aby ste nesadali do rozpáleného auta. Myslite na to, že ak je vonku 30 stupňov a Vaše auto stojí celý deň na slnku, asi v ňom bude poriadne horúco. Preto najskôr dobre vyvetrajte, aby Vaše telo nedostalo teplotný šok. Najmä pre deti môže byť nebezpečné, ak ich posadíte do rozhorúčeného auta, pretože by sa mohli prehriať a skolabovať. A hlavne, nikdy nenechávajte deti v aute počas horúčav bez dozoru.
Text: PR článok
Zdroj: automoto.cas.sk, auto.rodinka.sk
Foto: blog.auto-europe.co.uk