Nové štítky pneumatík hrajú v prospech motoristu

Nové štítky pneumatík hrajú v prospech motoristu

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Nové štítky pneumatík hrajú v prospech motoristu
Nové štítky pneumatík hrajú v prospech motoristuNové štítky pneumatík hrajú v prospech motoristu

Zmeny, ktoré nedávno nastali v označovaní pneumatík jednoznačne hrajú v prospech spotrebiteľov. Už niekoľko mesiacov sa vďaka novému označovaniu pneumatík vyrábaných pre európsky trh jednoduchšie dostanete ku komplexným informáciám vďaka QR kódu. Nové štítky vám veľa napovedia aj o tom, ako sa budú pneumatiky chovať na ľade či snehu.

Čo sa na štítkoch zmenilo

Štítky na pneumatikách nájdete pri ich kúpe už vyše 10 rokov. Od mája tohto roku pribudli na štítkoch nové informácie a niektoré sa zmenili. Nemusíte sa však obávať, že ide iba o byrokratický ťah. Európska únia chcela novým značením prispieť k prehľadnosti informácií a zvýšiť bezpečnosť jazdy. Štítky na pneumatikách nájdete nielen na pneumatikách pre osobné vozidlá, ale tiež na pneu pre úžitkové vozidlá. Je jedno, či si budete kupovať najlacnejšie pneumatiky, alebo najdrahšie, vždy sa rýchlo dostanete k všetkým potrebným informáciám. Začnime novým údajom, ktorý je smerodajný pre zimné pneumatiky. Nový údaj na štítku tzv. Alpský symbol vám odpovie na otázku, ako sú pneu bezpečné pri jazde na ľade a počas jazdenia v náročných snehových podmienkach. Z hľadiska hlučnosti bola zo štítku odstránená trieda hlučnosti C, povolené sú len A a B. Prehľadnejšie sú tiež informácie o valivom odpore, ktorý vplýva na spotrebu vozidla.

Čo všetko sa zo štítkov dozviete

Prejdime si všetky symboly na štítku rad za radom. V našich poveternostných podmienkach by vás mal z hľadiska bezpečnosti najviac zaujímať symbol pneumatiky s daždivým mrakom. Ten udáva priľnavosť pneumatík na mokrej vozovke. Ak často jazdíte dlhšie vzdialenosti a máte naložený nielen kufor, ale aj strešné boxy, mali by ste sa sústrediť na údaje o valivom odpore. Pneumatiky totiž vplývajú na spotrebu automobilu dvadsiatimi percentami. Pre komfort jazdy je nutné poznať údaj o hlučnosti pneumatík, ktorý na štítku nájdete vyjadrený v decibeloch a triede A, B. Už spomínaný nový symbol priľnavosti pneumatík na ľade a snehu je určený predovšetkým pre motoristov žijúcich v severských oblastiach. Tento symbol nájdete len na zimných a celoročných pneumatikách pre osobné vozidlá. Naskenovaním QR kódu sa dostanete do európskej databázy výrobkov s energetickým označením a môžete si preveriť informácie o výrobe pneumatík alebo o hodnotách uvedených na štítku.

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli