Nečakajte až vám niekto alebo niečo poškodí auto, poistite sa hneď teraz

Nečakajte až vám niekto alebo niečo poškodí auto, poistite sa hneď teraz

- in Nesmie vám ujsť
530
Komentáre vypnuté na Nečakajte až vám niekto alebo niečo poškodí auto, poistite sa hneď teraz

Skoro každý, kto vlastní osobný automobil a reálne ho aj využíva, sa dostal aspoň raz do nie práve závideniahodnej situácie. Či to bol obyčajný defekt, ohnuté zrkadlo, poškriabaná karoséria, otvorený a vykradnutý kufor, alebo rovno havária s veľkými škodami na vozidle a prípadne aj na zdraví zúčastnených.

Mnohé zo spomenutých situácií odvrátiť nemožno, pretože nemáme možnosť ich ovplyvniť a zamedziť im. Vyplývajú prosto z reálnych situácii, na ktoré vplýva veľké množstvo premenných. Ťažko im teda zabrániť. Sú však také, a nie je ich málo, ktoré úzko súvisia s naším vedomím rozhodnutím. Potom je naozaj zbytočné rozčuľovať sa nad rozliatym mliekom a hľadať vinníka všade inde len nie v sebe.

Nenechávajte auto odstavené mimo civilizácie

Tak napríklad, ak si necháte vaše vysnené a ťažko zarobenými peniazmi zaplatené auto zaparkované počas dovolenky na odľahlom mieste, ďaleko od posledného obydlia, nemôžete očakávať, že ho po vašom návrate nájdete v pôvodnom, nepoškodenom stave. V lepšom prípade si to odnesú vypustené pneumatiky a v tom horšom rozbité okno a vykradnutý interiér. No a v tom najhoršom budeme civieť na prázdne miesto, kde pôvodne auto stálo. Lapaji skrátka, ako sa vraví, nikdy nespia a len čakajú na našu osudovú chybu.

Nemusíme ľahostajne nechať auto odstavené, takpovediac mimo civilizácie. Úplne stačí ak ho napríklad namiesto zaparkovania v garáži, odstavíme priamo pred panelákom na parkovisku. Ráno sa nám aj tak kľudne môže stať, že toto svoje rozhodnutie z predošlého dňa trpko oľutujeme. A zase, v lepšom prípade si nájdeme auto s odlomenými stieračmi, alebo obliate pivom. V tom horšom, dookola poškriabané kľúčom, či nejakým iným ostrým predmetom.

Chuligáni a sprejeri tiež dokážu prekvapiť

A kto za to môže v tomto prípade? Partia podgurážených fanúšikov, vracajúcich sa z futbalového zápasu, alebo závistlivý sused, nárokujúci si na parkovacie miesto, na ktoré bol roky zvyknutý. Proste, dôvodov prečo vám niekto úmyselne poškodí auto je viacero a mali by sme to mať na pamäti. Ako? No ak máte vlastnú garáž, alebo zakúpené miesto v spoločných garážach, mali by sme to využívať.

Ani pred takou bandou výrastkov nie sme úplne imúnni. Pri nich je malá pravdepodobnosť, že by chceli auto ukradnúť, vykradnúť a nevieme čo všetko ešte, ale čím novšie, krajšie auto, tým ich bude lákať k tomu, aby sa stalo ideálnym podkladom pre ich výtvarné nadanie. Vytiahnu z vrecka sprej a zanechajú vám síce umelecky pôsobivý, ale krajne nežiadúci odkaz. Takže ako vidíte, v žiadnom prípade nedajte nenechavcom akúkoľvek príležitosť, aby prejavili svoju šikovnosť a kreativitu.

Divoké zvieratá rady nechávajú svoj odkaz

Nemusí ísť vždy iba o úmyselný čin. Úplne stačí, ak vaše auto nechávate deň, čo deň pred vašim panelákom na parkovisku bez toho, že by si ho niekto s morálne pokriveným charakterom všimol. Tým, že autá stávajú tesne vedľa seba, ich majitelia otvárajú a zatvárajú dvere a nie vždy odhadnú vzdialenosť, veľmi ľahko oškrú dvere susedného auta. Navyše, ak sa tak stane, máloktorý sused sa prizná a dôjde tak k preplateniu spôsobenej škody z jeho zákonnej poistky.

By ste sa divili, ale akokoľvek by ste sa snažili eliminovať vyššie spomínané riziká, môžu vás na druhej strane svojou nevypočítateľnosťou dobehnúť divoké zvieratá, ktoré prehryznú elektrické káble,alebo taký prírodný živel ako je napríklad krupobitie, ktorý zase poškodí kapotu auta tak, že je zrelé rovno do šrotu. S určitosťou teda môžeme povedať, že istotu nebude mať nikto a nikdy.

Poistite sa, to je tiež účinná prevencia proti sklamaniu

Ešte pred tým ako vôbec sadnete do vášho nového auta, alebo auta kúpeného z druhej ruky je mimoriadne výhodné si ho poistiť, a tak zmierniť následky vzniknuté vplyvom uvedených rizík. Okrem povinného zmluvného poistenia, ktoré je povinné zo zákona, ponúkajú komerčné poisťovne tiež havarijné poistenie spolu s poistením sedadiel, cestovným poistením a asistenčnými službami. Záujemca si ich môže zakúpiť osobitne, alebo v jednom balíku, čo je výhodnejšie, pretože iba tak je automobil komplexne poistený, a tým pádom spoľahlivo ochránený.

Aby sme túto ponuku rozmenili na drobné, tak havarijné poistenie slúži na zmiernenie následkov poisteného vozidla v prípade havárie, vandalizmu, krádeže, pôsobeniu prírodných živlov a poškodenia častí automobilu zvieratami. Cestovné poistenie zase slúži na zmiernenie škôd a následkov počas návštevy zahraničia. Poistenie sedadiel je pre zmenu špeciálne určené posádke auta vrátane šoféra. Z neho sa hradia náklady na ošetrenie, hospitalizáciu a rekonvalescenciu dotknutých osôb.

Posledným produktom sú asistenčné služby, ktoré prídu vhod pri vzniku každej poistnej udalosti. Máloktorý šofér si dokáže napríklad v momente havárie zachovať chladnú hlavu a postupovať podľa predpísaných krokov. Hlas na druhej strane ho bude krok za krokom inštruovať ako sa má, to čo sa udialo, dôkladne zadokumentovať a nahlásiť poisťovni a iným príslušným inštitúciám.

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už