Kompletný sprievodca STK: Overenie, platnosť a nové vozidlá

Kompletný sprievodca STK: Overenie, platnosť a nové vozidlá

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Kompletný sprievodca STK: Overenie, platnosť a nové vozidlá

Pre mnohých je absolvovanie STK asi taká obľúbená aktivita ako návšteva zubára. Bez nej by ste ale bezpečne ďaleko nezašli. Pripravili sme si pre vás komplexný prehľad o tom, kedy a ako často musíte ísť na STK, ako na ňu pripraviť auto a aký je priebeh technickej a emisnej kontroly.

Prečo je STK dôležitá?

Predovšetkým na to, aby sme všetci jazdili na vozidlách, ktoré sú v dobrom technickom stave, neohrozujú vás ani ostatných na cestnej premávke a neškodia životnému prostrediu nadmernými emisiami.

Veď predstavte si, ako by to vyzeralo, keby sa na cestách premávali vraky, ktorým sa rozpadávajú podvozky alebo majú brzdy v dezolátnom stave. A presne tomu sa snaží STK predchádzať. Okrem toho je tu ešte povinné zmluvné poistenie, ktoré chráni ostatných účastníkov premávky v prípade nehody.

Intervaly STK podľa typu vozidla

Ako často musíte absolvovať STK?

  • osobné auto, malá dodávka, motorka alebo štvorkolka s objemom nad 125 cm3 – každé dva roky,
  • nové vozidlá, menšie motorky a štvorkolky do 125 cm3, prívesné vozíky – každé štyri roky.
  • nákladné vozidlá, autobusy a iné vozidlá – každý rok.

Pamätajte, že pri novom aute máte na prvú STK čas štyri roky od prvej registrácie, potom sa ale musíte držať dvojročného cyklu.

Overenie platnosti STK

Najjednoduchšie je pozrieť sa do osvedčenia o kontrole, ktoré ste dostali pri poslednej kontrole. Tam nájdete dátum vykonania aj dátum platnosti STK.

Ďalšou možnosťou je overenie STK a EK online na stránke www.stkonline.sk, kde len zadáte evidenčné číslo vozidla. No a samozrejme sa to dá aj priamo na ktorejkoľvek STK stanici.

Príprava vozidla na STK

Keď sa už blíži termín STK, je dobré venovať trochu času a lásky príprave auta. V prvom rade auto poriadne umyte, evidenčné čísla a rôzne identifikačné štítky musia byť čitateľné. Nezabudnite skontrolovať aj všetky svetlá, smerovky, klaksón a jednoducho všetko, čo svieti, bliká alebo trúbi.

Nevynechajte ani pneumatiky – nesmú byť poškodené, musia mať dostatočnú hĺbku dezénu a hlavne musia byť schváleného typu podľa toho, čo máte zapísané v technickom preukaze.  Pokračujte brzdami. Vyskúšajte, či ručná brzda spoľahlivo drží a skontrolujte aj hladinu brzdovej kvapaliny i ostatných kvapalín. Nič by nemalo vytekať.

Pokuta za neplatnú STK

Ak si myslíte, že jazdenie bez platnej STK je risk, ktorý sa oplatí podstúpiť, mali by ste zvážiť aj finančné následky. Pokuty za takýto priestupok totiž vôbec nie sú zanedbateľné. Ministerstvo dopravy nie je zhovievavé a bez mihnutia oka vám naparí pokutu 165 eur. A to len za jednu kontrolu, či technickú alebo emisnú.

Dohromady tak budete ľahší o 360 eur. Ak do 15 dní uhradíte dve tretiny sumy (čiže 220 eur), vyhnete sa plateniu celej čiastky.

Viac sa dočítate v článku od Unionu.

Ako prebieha STK a emisná kontrola?

Pri emisnej kontrole sa meria množstvo škodlivín vo výfukových plynoch. Aby to malo zmysel, je potrebné prísť na STK so zahriatym motorom na prevádzkovú teplotu. Technici následne pomocou špeciálnych prístrojov zmerajú emisie pri vysokých otáčkach motora.

Po úspešnom EK prichádza na rad technická kontrola. Tá začína overením, či sa všetky identifikačné znaky na vozidle (VIN číslo, číslo motora) zhodujú s dokladmi. Potom sa skontroluje povinná výbava, technici sa pozrú na funkčnosť dverí, okien, osvetlenia, zrkadiel, a tiež na geometriu a účinnosť bŕzd.

Neobídu ani podvozok, ktorý poriadne preklepnú na zdviháku a dôkladne skontrolujú  karosériu, tlmiče, nápravy a kolesá.

Rovnako ako PZP, pravidelná STK nie je len povinnosť, ale aj spôsob, ako sa starať o svoje vozidlo a prispievať k bezpečnosti na našich cestách. Preto neváhajte, sledujte platnosť svojej STK a s pripraveným autom smelo vyštartujte na ďalšiu jazdu. Šťastnú cestu!

 

 

 

You may also like

Komplexné porovnanie ATV a UTV štvorkoliek

Pri výbere terénneho vozidla často vznikne dilema, či