Komfortná jazda autom aj v lete? Ako na to?

Komfortná jazda autom aj v lete? Ako na to?

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Komfortná jazda autom aj v lete? Ako na to?
Komfortná jazda autom aj v lete? Ako na to?

Po dlhých zimných mesiacoch sa už všetci tešíme na leto, slnko a dlhé teplé letné večery na záhrade a niektorí aj pri mori.

Ak sa aj vy chystáte na letnú dovolenku svojim novým Opel Crossland, určite už teraz uvažujete ako to celé zvládnuť v čo najväčšej pohode. Zvlášť, ak budú súčasťou posádky aj deti.

Vedeli ste, že príliš dlhý pobyt na priamom slnku a v horúcom prostredí môže spôsobiť stavy malátnosti, bolesti hlavy a nevoľnosť? Niečo, čomu sa za volantom počas cesty na dovolenku alebo rodinný výlet určite chcete vyhnúť.

Základ je nenechať si prípravu na poslednú chvíľu a vyhnúť sa chybám, ktoré sú počas letnej šoférskej sezóny stále bežné.

1. Chráňte auto pred priamym slnkom

Nie každý môže parkovať v tieni. Zvlášť na sídliskách, kde si parkovacie miesto nevyberáte, ale beriete, čo je zrovna voľné.

Skúste však nájsť kúsok voľného miesta v tieni aspoň deň pred dlhšou jazdou autom. Prinajmenšom používajte tieniace clony na čelné sklo a bočné sklá. Chránia prvky interiéru pred rozhorúčením a ušetríte čas, ktorý by ste strávili ich ochladzovaním tesne pred jazdou.

2. Pred jazdou poriadne vyvetrajte

Nie je vhodné pustiť klimatizáciu hneď na začiatku jazdy. Najskôr auto poriadne vyvetrajte. Klimatizáciu zapnite až po niekoľkých minútach jazdy a určite nie na najnižšiu možnú teplotu. Pre telo by to bol obrovský teplotný šok. Ideálna je teplota okolo 20°C.

3. Natrite sa krémom na opaľovanie

Sklá autá nedokážu úplne odfiltrovať slnečné žiarenie. Opel Mokka má napríklad mierne dymové sklá na zadných dverách a sklo piatych dverí. Napriek tomu sú časti tela, ktoré budú vystavené priamemu slnku. Týka sa to najmä vodiča a spolujazdca, keďže sklá v prednej časti auta sú kvôli bezpečnosti číre. Natrite sa preto ochranným opaľovacím krémom.

Ak vaše auto nemá tieňované zadné sklá alebo slnečné clony už vo výbave, deti na zadných sedadlách chráňte pred slnkom doplnkovými tieniacimi clonami. Kúpite ich takmer v každom obchode s autodoplnkami.

4. Pravidelný pitný režim aj za volantom

Pravidelný prísun čistej neperlivej vody je rovnako dôležitý pre šoféra ako aj pre ostatných členov posádky. Aj pre deti by mala byť priorita čistá voda alebo nesladený čaj namiesto sladkých džúsov.

Napriek kompaktným rozmerom je aj v Opel Astra samozrejmosť držiak na nápoje. Takže aj počas dlhej cesty máte vodu neustále po ruke.

5. Robte si pravidelné prestávky

Šoférovanie počas horúčav dokáže unaviť o niečo rýchlejšie ako počas chladnejšieho počasia. Je preto dôležité robiť si častejšie prestávky na čerstvom vzduchu. Ideálne v tieni, s ľahkou desiatou a dostatkom čerstvej vody.

 

 

 

 

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli