Elektromobilita? Nie je len výhodná a má svoje limity

Elektromobilita? Nie je len výhodná a má svoje limity

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Elektromobilita? Nie je len výhodná a má svoje limity
Elektromobilita? Nie je len výhodná a má svoje limityElektromobilita? Nie je len výhodná a má svoje limity

Odborníci tvrdia, že ľudia sa elektrických vozidiel boja, pretože majú radi staré, zažívané pravidlá a staré, odskúšané autá so spaľovacím motorom. Títo odborníci neustále tvrdia, že elektromobilita je jedinou cestou budúcnosti a nemá žiadne negatíva. Samozrejme, že na svete neexistuje nič, čo by malo len pozitívne stránky. Aké sú nevýhody elektrických áut?

Zelené zmýšľanie a trend zelenej vlny

Ešte pred pár rokmi boli elektrické vozidlá vyspevované kvôli nižšej cene elektrickej energie. Vďaka cene elektriny sa jazdenie na týchto autách stávalo neuveriteľne lacné. Inflácia a zvýšenie cien energií dáva nadšeniu stopku. Nikto však nemôže poprieť, že jazda na elektrickom vozidle je ekologická. I tu sa však nájde malé ale, pretože likvidácia batérií bude zložitá a ich skladovanie pre prírodu devastačné. Niekto ospevuje tichý chod elektromobilov a iného tichý motor štve. Svoje by o tom vedeli hovoriť chodci, ktorí nemajú šancu elektrický motor počuť ani pri veľkých SUV alebo offroad vozidlách.

Nielen cena elektromobilov nás brzdí

Pri pohľade na cenu elektrických vozidiel ihneď viete, prečo na nich nejazdí každý druhý Slovák. Veď aj maličký elektrický Smart v základnej výbave stojí viac ako 20 tisíc eur. Keby sme si mohli takéto sumy dovoliť zaplatiť, začalo by sa horúčkovité dobíjanie a bitky pred nabíjacími stanicami. Na Slovensku ich môžete lupou hľadať, a to hlavne tie, ktoré nabijú auto do pár minút.

Nabíjanie v garáži nie je možné u každého motoristu, takže je otázne či nárast predaja elektrických vozidiel a budovanie staníc budú napredovať rovnakým tempom. Každého šoféra nepoteší ani to, keď bude musieť na stanici čakať prinajlepšom pol hodiny a niekedy aj vyše 5 hodín do plného nabitia. Keď si porovnáte dĺžku tankovania, je jasné, aký typ vozidla u motoristov vyhráva. No a ani po nabití trápenie nekončí. Niektoré elektrické vozidlá majú totiž smiešny dojazd.

Všetko sa môže ešte viac predražiť

Elektrické automobily nepotrebujú výmenu oleja a sú tiež menej náchylné na rôzne motorické chyby. Napriek tomu do nich musíte kupovať komponenty a doplnky ako do iných áut. Musíte ich samozrejme prezúvať. Letné a zimné pneumatiky pre elektrické vozidlá nepatria medzi najlacnejšie pneumatiky pretože potrebujú byť viac odolné kvôli vysokej váhe vozidla. Kúpiť budete musieť aj snehové reťaze na suv 4×4 i ostatné druhy automobilov a iné doplnky na zimu či leto. Keď sa dostane elektromobil do servisu, pripravte si poriadnu mastnú sumu peňazí.

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no