Dotykové ovládanie v aute môže narobiť viac škody ako osohu

Dotykové ovládanie v aute môže narobiť viac škody ako osohu

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Dotykové ovládanie v aute môže narobiť viac škody ako osohu
Dotykové ovládanie v aute môže narobiť viac škody ako osohu

V oblasti vývoja technológií do vozidiel ide pokrok míľovými krokmi vpred. Vďaka niektorým zariadeniam sa naozaj zvýšila bezpečnosť na cestách. Iné naopak robia viac škody ako osohu. Ide napríklad o dotykové ovládanie v novších modeloch automobilov, ktoré odpútavajú počas jazdy pozornosť.

Dotykové ovládanie je ako mobilný telefón

Na jednej strane sa zvyšujú postihy za telefonovanie za volantom a na druhej strane sa šoféri hrajú s dotykovým ovládaním na palubnej doske. Tento aspekt si uvedomili vývojári značky Škoda, ktorí sa rozhodli nové vozidlá vyrábať so starými dobrými tlačidlami alebo kombinovať dotykový systém s tlačidlami. Zmeny sa skrátka dejú v celom automobilovom svete, napríklad označenie pneumatík sa zmenilo nedávno a my si skrátka musíme zvyknúť.

Pomalý softvér a zle čitateľné obrazovky

Nielen Škoda, ale i iné značky si postupne uvedomujú, že dotykové obrazovky nie sú až tak skvelé ako sa zo začiatku zdalo. Navyše sú drahšie ako najlepšie zimné pneumatiky. V niektorých vozidlách sú obrazovky zle čitateľné a v iných čakáte dlhé sekundy, než obrazovka zareaguje. A ako sami dobre viete, sekundy môžu vo vozidle znamenať hranicu medzi ťuknutím a vážnou dopravnou nehodou. Navyše obrazovky po vypnutí jasu vyzerajú ako reklama na šmuhy a odtlačky prstov. Špinavá obrazovka irituje predovšetkým dámy, ale všetci šoféri uznávajú, že špinavá dotykovka nelahodí oku.

Samotné tlačidlá stačiť nebudú

Možno si poviete, že prečo sa tie automobilky tak trápia, keď môžu všetky vozidlá vyrábať so starými dobrými tlačidlami. Bohužiaľ toto riešenie nie je reálne. Dôvodom je to, že vo vozidlách pribúdajú technológie, ktoré ovláda šofér. Znamená to, že by ste na palubnej doske museli mať desiatky tlačidiel na ovládanie rôznych funkcií vozidla. V takomto množstve by ste sa zle orientovali a z estetickej stránky by interiér vozidla vyzeral biedne. Druhou stranou mince je ekonomická nevýhodnosť takto vyrábaného ovládania. Vtesnať všetko na jednu obrazovku sa skrátka vyplatí.

Spojenie tlačidiel, koliesok a obrazovky

Najviac praktickým riešením sa zdá ovládanie prvkov vo vozidle pomocou kombinácie koliesok a tlačidiel. Očakávať môžeme, že k variantu menšia dotyková obrazovka a k tomu tlačidlá s kolieskami sa postupne priklonia všetky automobilky. Možno sa týmto krokom cena vozidiel o niečo zníži a vy si budete môcť kúpiť nové hliníkové disky.

 

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no