Doprajte štvorkolke poriadny kúpeľ

Doprajte štvorkolke poriadny kúpeľ

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Doprajte štvorkolke poriadny kúpeľ
Doprajte štvorkolke poriadny kúpeľ

Každý, kto sa už aspoň raz previezol so štvorkolkou cez zabahnený les vie ako jazdec aj štvorkolka po takejto jazde vyzerajú. Nielen bahno je to, čo štvorkolke vadí. Na poliach sa nachádzajú postrekové látky a chemické prípravky proti škodcom. Počas prejazdu potokom sa voda dostane tam, kde nemá čo robiť. Je zrejmé, že štvorkolku by ste po jazde cez les alebo cez pole mali vždy poriadne umyť. Ako postupovať pri umývaní štvorkolky?

Štvorkolku dôkladne očistite po každej jazde

Niektorí majitelia štvorkoliek umývajú svoje stroje len pred zazimovaním alebo pred sezónou. Umývať štvorkolky len dva razy do roka je veľká chyba. Olejové čiastočky, vlhkosť a chemikálie sa dostanú na miesta, kde spôsobia nenávratné poškodenia. Nehovoriac o tom, že zabahnená štvorkolka nie je na pohľad veľmi vábna. Štvorkolku by ste preto mali čistiť po každej jazde. A nemyslíme tým len odlúpnutie bahna alebo utieranie prachu.

Veľké kusy nečistôt zoškriabte alebo nechajte odmočiť

Štvorkolku by ste podobne ako automobily, motorky či trojkolky nemali umývať pred domom. Hrozí vám pokuta. Na účely umytia využite verejné autoumyvárne. Po prejazde cez bahnistý terén sa na kapote štvorkolky nachádzajú veľké kusy bahna alebo celé mapy fŕkancov. Veľké kusy nečistôt sa snažte jemne odlúpnuť, napríklad škrabkou na sklá. Ak nepôjde nečistota dolu, nechajte nejaký čas na povrchu pôsobiť teplú vodu.

Postup je podobný ako pri umývaní auta

Po odmočení veľkých nečistôt umyte zvyšok bahna podobne ako na aute wapkou. Pozor na to, aby ste prúd vody nesústredili príliš dlho na jedno miesto. Stojte radšej ďalej od vozidla. Venujte pozornosť aj podvozku a pneumatikám.

Použite kvalitnú autokozmetiku

Na dočistenie štvorkolky využite kozmetiku na vozidlá. Autošampón naneste na všetky miesta vrátane menej dostupných. Používajte rukavice z mikrovlákna. Na čistenie horšie prístupných miest používajte kefu s jemnými štetinami. Aby ste špinu neroznášali z jedného miesta na druhé, pripravte si vedro s vodou a po umytí časti kapoty rukavicu prepláchnite. Záverečným krokom je vymytie šampónu wapkou. Uschnutie štvorkolky na vzduchu nie je príliš vhodné, aby sa na kapote nevytvorili mapy. Použite radšej handričku z mikrovlákna alebo vzduchový kompresor. Ideálnou bodkou za umývaním štvorkolky je navoskovanie jej povrchu. Vosk obnoví farbu laku a vytvorí na ňom ochrannú vrstvu.

 

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli